Na ndiqni në:

Maqedoni

Plenumi i arsimtarëve lajmëron bojkot të mësimit nga shtatori nëse nuk rriten pagat në arsim

Botuar

  • македонски јазик

Plenumi i arsimtarëve me letra deri te ministresha Milla Carovska dhe deri te sindikatat SASHK dhe SPASH, njoftoi se kërkon zmadhimin e pagave të arsimtarëve në arsimin fillor dhe të mesëm dhe se planifikon bojkot të mësimit nga fillimi i vitit të ri shkollor nëse kjo nuk sigurohet.

Të pakënaqur nga lartësia e pagës bazë të arsimtarëve, nga Carovska kërkojnë maksimalisht për t’u avokuar në Qeveri dhe t’ju dy dalin në ndihmë të gjithë të punësuarve në arsim me atë që do të jetë e siguruar rritje e rrogave në vitin e ri shkollor 2021/2022.

– Në këtë kërkesë thirremi si rezultat i rritjes së çmimeve të produkteve që përdoren në jetën e përditshme, si dhe i rritjes së pagës mesatare që është shumë më e madhe nga pagat e të punësuarve në arsim. Në të kundërt, ne arsimtarët nga Plenumi i mësuesve do të jemi të detyruar të organizohemi dhe të tregojmë pakënaqësi publike, thekson Plenumi në kërkesën deri te Carovska.

Të dy sindikatat – SASHK (Sindikata për arsim, shkencë dhe kulturë) dhe SPASH (Sindikata e pavarur për arsim dhe shkencë), Plenumi i arsimtarëve i njofton se të shqetësuar për shkak të pozitës së keqe të të punësuarve në arsimin fillor dhe të mesëm, planifikojnë bojkot të arsimit në fillimin e vitit shkollor 2021/2022, nëqoftëse se MASH dhe Qeveria nuk gjejnë zgjidhje dhe t’i zmadhojnë pagat.

-Kërkojmë nga Sindikatat t’a mbështesin bojkotin e arsimit që e planifikojmë nga shtatori. Konsiderojmë se sindikatat kanë përgjegjësi më të madhe t’i mbrojnë dhe avancojnë të drejtat e të punësuarve dhe me atë rast presim të na mbështetni në kërkesat tona dhe sakrificat, thekson Plenumi i arsimtarëve.

Ministria për arsim njoftoi se pagat e arsimtarëve në 4 vitet e fundit janë zmadhuar për 2.000 denarë, përderisa qeveria e kaluar në periudhë prej 7 vitesh i rriti vetëm për 850 denarë. “Zmadhimi është rezultat i përkushtimit të Qeverisë dhe të Ministrisë për arsim dhe shkencë për vlerësimin adekuat të punës së arsimtarëve. Me qëllim që të sigurohet sigurim i përhershëm ekonomik dhe juridik i arsimtarëve, MASH përgatiti ndryshime ligjore me të cilat sigurojmë rritje të vazhdueshme të pagave në kuadrin arsimor, në përputhje me zmadhimin e pagës minimale në shtetin tonë. Kjo zgjidhje ligjore më shumë se tre muaj opozita e bllokon në Kuvend. Deputetët nga opozita ju kanë borxh një sqarim arsimtarëve pse e ngadalësojnë sjelljen e ndryshimeve të Ligjit për arsimtarë dhe bashkëpunëtorët profesionalë dhe janë kundër avancimit të statusit të tyre kurse me atë edhe kundër interesit më të mirë të nxënësve.”, theksuan nga MASH.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni1 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!