Na ndiqni në:

Maqedoni

Dimri që vjen do të jetë më i ngrohtë dhe me më shumë borë

Botuar

  • македонски јазик

Dimri 2021/2022 pritet të jetë pak mbi temperaturat mesatare dhe sasitë e reshjeve në krahasim me mesataren shumëvjeçare të viteve 1981-2010, sipas parashikimit sezonal të HMS bazuar në analizën e Qendrës Evropiane për Parashikimin e Mesme të Motit (ECMWF), Qendra Virtuale për Evropën Juglindore (SEEVCCC), si dhe qendra të tjera botërore të parashikimit.

Efektet e pritshme të devijimeve pozitive të temperaturës në sipërfaqen e deteve në muajt e fundit tregojnë edhe për rritje të temperaturave të ajrit, si në pjesën më të madhe të kontinentit evropian, ashtu edhe në temperaturat e ajrit në Maqedoninë e Veriut.

Temperaturat e ajrit në vend për periudhën Dhjetor 2021 – Janar 2022 – Shkurt 2022 kanë më shumë gjasa të jenë mbi mesataren, me një devijim pozitiv prej rreth 2°C nga mesatarja shumëvjeçare. Devijimi pritet të jetë më i theksuar në rajonin lindor të Maqedonisë së Veriut.

Pritet një dimër mesatar me reshje shiu, me një probabilitet të vogël për devijim pozitiv në rajonin lindor të Maqedonisë së Veriut dhe një devijim të lehtë nën mesatare në pjesën perëndimore.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена