Na ndiqni në:

Lajme

Sonte fenomen në qiell “Hënë e kaltër”

Botuar

  • македонски јазик

Hëna e kaltër është fenomen i rrallë, që paraqitet njëherë në dy ose tre vjet. Nuk bëhet fjalë për ngjyrë vërtetë e kaltër të Hënës, por pamje e Hënës së plotë, kur orbita e saj është më afër nga e zakonshmja. Për atë Hëna është 30 herë më e qartë dhe duket më e madhe. Fenomeni paraqitet kur në një muaj kalendarik, ka dy Hëna të plota. Shprehja “e kaltër” është në kontekstin e të rrallës.

Në publik ekzistojnë më shumë besime të lidhura me “Hënën e kaltër”. Një prej tyre është se gjatë kësaj dukurie tek njerëzit zmadhohet niveli i energjisë, për shkak të kësaj disa mund të ndjejnë hiperaktivitet dhe entuziazëm, kurse disa të tjerë mund të jenë më nervoz nga e zakonshmja dhe të kenë probleme me gjumin.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!