Na ndiqni në:

Lajme

Të premten mbledhje të Komisionit për sëmundje ngjitëse, a do të ketë masa të reja?

Botuar

  • македонски јазик

Komisioni për sëmundje ngjitëse do të mbajë mbledhje të premten, njoftoi ministri i shëndetësisë Venko Filipçe.

Në mbledhjen do të dëgjohen propozimet dhe shqyrtimet pas analizave të KOVID-gjendjes në vend, por Filipçe personalisht konsideron se masa të reja restriktive nuk janë të nevojshme, është e mjaftueshme të respektohen protokollet dhetë zmadhohet përqindja e vaksinimit.

Ministri informoi dhe se sot është e dërguar letër deri te të gjithë mjekët amë ti thirrin pacientët e tyre të pavaksinuar.

-Në anëtarët e Komisionit jemi në komunikim të vazhdueshëm edhe në periudhën kur situata ishte relativisht e qetë. Përveç shkëmbimit të informacioneve, ashtu evaluohej edhe nevoja për takim zyrtar. Të premten do të ketë takim në përputhje me analizat e reja. Në lidhje me masat, do t’i dëgjojmë propozimet dhe shqyrtmet. Unë konsideroj se duhet të vazhdojnë masat preventuve dhe të zmadhohet përqindja e vaksinimit. Sot dërguam letër deri te të gjithë mjekët amë ti thirrin pacientët e tyre të pa vaksinuar, tha Filipçe, duke u përgjigjur në pyetjet gazetareske.

Ai përsëriti se një nga kriteret kryesore për vendosje të masave të reja do të jetë rreziku në kapacitetet spitalore i cili deri deri tash nuk është i evidentuar.

-Është kyçe përfshirja e vaksinimit. Kjo dhe respektimi i masave dhe protokolleve preventive, janë rrugëdalja nga kriza, përsëriti Filipçe.

Filipe në pres konferencën njoftoi se për 25 përqind është zmadhuar numri i Kovid-rasteve, kurse rritet, siç tha, dhe faktori i transmetimit që është indikator i qartë se do të ketë ndryshim të situatës epidemiologjike relativisht stabile. Rritet edhe numri i pacientëve të hospitalizuar, por është mirë, theksoi që nuk ka presion mbi spitalet. Sipas Filipçe,në vaksinim ka stagnim. “Qytetarët duhet të jenë të vetë se kjo është mënyrë e vetme për dalje nga kriza.”, tha ai.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!