Поврзи се со нас

Вести

Србија ќе вакцинира деца од 12 до 15 години со „Фајзер“

Објавено

на

  • Shqip

Српската агенција за лекови даде зелено светло за користење на вакцината против ковид на Фајзер за деца од 12 до 15 години.

Тамошните медиуми јавуваат дека Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија потврдила дека се исполнети сите законски услови и професионални критериуми поврзани со безбедноста и ефикасноста на вакцината. Се додава дека членовите на Комисијата за лекови, еминентни експерти од областа на фармацијата и медицината, ги провериле сите материјали пред да се донесе одлуката на денешниот вонреден состанок. Со завршување на процедурата за одобрување, ќе започнат активности на други надлежни институции, стручни комисии и тела одговорни за имунизација, но и од областа на педијатријата, со цел да се исполнат потребните услови и да се дефинираат дополнителни критериуми пред реално да започне имунизацијата на децата од ковид 19.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Гостиварпред 4 минути

Викенд временска прогноза

Спортпред 13 часа

Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

Македонијапред 14 часа

Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

Гостиварпред 15 часа

Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

Гостиварпред 18 часа

3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

Гостиварпред 18 часа

На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

Македонијапред 20 часа

Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

Гостиварпред 20 часа

Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

Гостиварпред 22 часа

Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

Македонијапред 23 часа

Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

Вестипред 24 часа

Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

Македонијапред 2 дена

Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

Гостиварпред 2 дена

Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Што, како, каде?!пред 7 дена

Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 7 дена

Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

Гостиварпред 2 недели

Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

Гостиварпред 1 недела

Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

Еден ден со..пред 6 дена

ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

Гостиварпред 2 недели

Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

Гостиварпред 2 недели

Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

Гостиварпред 1 недела

Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

Спортпред 2 недели

Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

Што, како, каде?!пред 6 дена

НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

Спортпред 2 недели

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 4 недели

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 4 недели

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 1 месец

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 2 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 4 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 5 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 8 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 9 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 9 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 10 месеци

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 11 месеци

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

ФОТО ВЕСТпред 1 година

Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!