Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто пиењето алкална вода е многу корисно?

Објавено

на

Чистата дождовница има pH 7,0 затоа се смета за неутрална. Сè што е под pH 7 е кисело, а над pH 7 се смета за алкално. Киселоста и алкалноста се мерат врз основа на pH.

Покрај слатката и масна храна, лебот, тестото, алкохолните и газираните пијалоци, физичкиот напор, стресот , цигарите, загадувањето на воздухот, кафето ја зголемуваат киселоста на организмот.

Имунитетот е посилен и ризикот од дегенеративни промени се намалува кога рН е под контрола.

Зошто алкална вода?

Поради нашето модерно хранење, кое се состои главно од преработена храна, вклучувајќи сол, шеќер, кофеин и алкохол – организмот е премногу кисел. Знаци на премногу кисела средина во телото се замор, главоболки, болки во стомакот и ослабен имунолошки систем.

Ако околината во нашите тела стане премногу кисела или алкална, нашите здрави клетки можат да станат токсични, да се распаднат и да умрат. Оваа нерамнотежа во pH ги кородира ткивата. Затоа, пиењето алкална вода е многу корисно.

Алкална вода можеме да ja пиеме редовно, секој ден, особено во текот на летните денови, бидејќи е освежувачка, а можеме да ја пиеме само повремено, кога чувствуваме зголемен замор и слично.

За да направите алкална вода потребно ви е :

*Водата е алкална кога нејзината pH е прилагодена на околу 8 или 9, што е основа.

2l чиста филтрирана вода (може вода од чешма)

лимон,

1 лажица хималајска сол

Подготовка:

Во водата, исцедете еден лимон со кора. Додадете една лажица од хималајската сол. Покријте го и оставете да отстои преку ноќ, (од 8 до 12 часа) на собна температура.

Потоа пијте две чаши наутро пред појадок и една навечер пред спиење.

Пробајте го уште утре и вашето тело ќе биде благодарно!

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 9 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 9 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 13 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 13 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 17 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 18 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 20 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 21 час

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Pse pirja e ujit alkalin është shumë i dobishëm?

Објавено

на

Uji i pastër i shiut ka pH 7,0 prandaj llogaritet si neutral. Gjithçka është nën pH 7 është e tharët, kurse gjithçka që është mbi pH 7 llogaritet për alkaline.  Thartira dhe alkaliniteti maten mbi bazë të pH.

Përskaj ushqimit të ëmbël dhe të yndyrshëm, buka, brumi, pijet alkoolike dhe të gazuara, e zmadhojnë thartirën në organizëm.

Imuniteti është më i fortë dhe rreziku nga ndryshimet degjenerative zvogëlohet kur pH është nën kontroll.

Pse uji alkalin?

Për shkak të ushqyerjes sonë moderne, që përbëhet kryesisht nga ushqim i përpunuar, duke kyçur, kripë, sheqer, kofein dhe alkool – organizmi është tepër i thartë. Shenja të mjedisit tepër të thartë në trup është lodhja, kokëdhimbjet, dhimbjet në stomak dhe sistem imunologjik i dobësuar.

Nëse mjedisi në trupat tonë bëhet tepër e thartë ose alkaline, qelizat tona të shëndosha mund të bëhen toksike, të shpërbëhen dhe të vdesin. Ky joekuilibër në pH i gërryen indet. Për atë, pirja e ujit alkalin është shumë i dobishëm.

Ujin alkalin mund t’a pijmë rregullisht, çdo ditë, veçanërisht në ditët e verës, kur ndiejmë lodhje të zmadhuar ose diçka të ngjashme.

Për të bërë ujë alkalin ju nevojitet:

*Uji është alkaline kur pH-ja e tij është e përshtatur rreth 8 ose 9 që është bazë.

2l ujë të pastër të filtruar (mundet nga çeshmja)

Limon,

1 lugë kripë himalaje

Përgatitja: 

Në ujë shtrydhenni limonin me lëvore. Shtoni një lugë ujë himalaje. Mbulojeni dhe keni të qëndrojë gjatë natës, (nga 8 deri 12 orë) në temperaturë të dhomës.

Pastaj pini dy gota në mëngjes para mëngjesit dhe një në mbrëmje para gjumit.

Provojeni që nesër dhe trupi juaj do të jetë falenderues!

Популарно изминативе 100 дена