Поврзи се со нас

Спорт

Србија, Словенија. Шпанија и САД се пласираа во втората фаза на СП во кошарка

Објавено

на

Кошаркарите на Србија го совладаа вчера Порторико со 94-77 и обезбедија пламсан во втората фаза на Светското првенство каде им се приклучи и Словенија со триумф над Грузија од 88-67

До вториот триумф во групата Б репрезентацијата на Србија ја предводеа Богдан Богдановиќ и Никола Јовиќ со по 17 поени.

Најзаслужен за втората победа на Словенците во групата Ф беше кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ, кој имаше ефект од 34 поени, 10 скокови и шест асистенции.

Пласман во втората фаза обезбедија и кошаркарите на САД и Шпанија, кои исто така, дојдоа до втора победа на Мундијалот што се одржува во Јапонија, Индонезија и Филипини.

Американците во рамки на второто коло во групата Ц во Манила беа поуспешни од Грција со 109 – 81, додека бранителот на титулата Шпанија во рамки на групата Г во Џакарта го надигра Бразил со 96-78.

Натпреварите продолжуваат денес во прелиминарната фаза каде се бараат последните учесници во вториот круг.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 4 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 4 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 6 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 9 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 9 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 11 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 11 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 12 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 13 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена