Поврзи се со нас

Спорт

Селекцијата на Франција елиминирана од Светското првенство во кошарка

Објавено

на

Репрезентацијата на Летонија денес ја совлада селекцијата на Франција (88:86) и обезбеди пласман во второто коло на Светското првенство во 2023 година.

Франција, која важеше за еден од фаворитите пред почетокот на турнирот, доживеа втор пораз во два меча и ја загуби шансата да ја продолжи борбата за титулата. „Триколорите“ водеа во најголемиот дел од мечот, пред крајот на третиот период имаше највисоки 13 разлика, беше 72-59. Летонија првпат во мечот поведе на 38 секунди до крајот.

На првиот натпреварувачки ден Французите загубија убедливо од Канада – 65:95.

Резултати на третиот ден од Мундобаскет 2023:

Италија – Доминиканска Република 82:87
Австралија – Германија 82:85
Црна Гора – Египет 89:74
Либан – Канада 73:128
Филипiни – Ангола 70:80
Јапонија – Финска 98:88
Литванија – Мексико 96:66
Франција – Летонија 86:88.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена