Поврзи се со нас

Гостивар

Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

Објавено

на

Претставници на Конзерваторскиот центар во Гостивар и Министерството за култура попладнево беа во посета на старата џамија во гостиварското село Равен, во кој објект изминатите години почнаа да се реализираат активности за реставрација. Од таму најавија дека проектот ќе продолжи и во наредната година, со што џамијата ќе биде целосно обновена.

„Со поддршка на Министерството за култура, во изминатите 5 години, презедовме конкретни чекори за реализација на етапите за реставрација на старата џамија во Равен. Сигурна сум дека до крајот на 2023 година, според оперативниот програмски план на Конзерваторски центар Гостивар, старата џамија ќе биде целосно обновена и ќе блесне со својот автентичен изглед, за што нема да изостане поддршката од Министерството за култура. Мисијата на Конзерваторскиот центар во Гостивар е да ги зачува малиот број на објекти кои останале со вредности на културно наследство, вклучувајќи ги Беговата куќа, Комплексот на Саат Џамијата, старите џамии и цркви, стара селска архитектура, недопрените археолошки локалитети, старите тврдини на многу локации во Гостивар.“, рече директорката на Конзерваторски, Хирије Саити.

Иако во Равен беше најавено присуство на министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, во последен момент тоа беше откажано, а како претставник од Министерството се обрати Афет Јашари, советник во институцијата.

„При посетата на овој објект кој е дел од заштита на културно наследство сакаме да прикажеме дека џамијата во Равен во континуитет ќе биде поддржана од Министерството за култура и за 2023 година, се со цел да се врати стариот сјај на џамијата“, рече Јашари.

За 2022 година, Министерството за култура одобри 11 проекти на Конзерваторски Центар  меѓу кои: археолошки ископувања во три тврдини во периферијата на Гостивар, валоризација на Вруток, одржување на стари објекти кои се под заштита на културното наследство, меѓу кои и Медресето, Саат кулата и портата на комплексот Саат џамија, реставрација на некои делови од Беговата куќа, обработка на фреските и иконите во црквата Свети Димитрија и други.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 46 минути

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 59 минути

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 4 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 5 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 6 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 8 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 9 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 11 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 23 часа

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Македонијапред 1 ден

Покрената истрага за измама на пациенти во „Жан Митрев“

Македонијапред 1 ден

Ковид статистика за изминатите 24 часа

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 5 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена