fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Страшно! Црн рекорд на загадување во Гостивар утрово

Објавено

на

Мерната станица утрово покажува енормно загадување на подрачјето на Гостивар. Вредностите на опасни ПМ10 честички се искачија на рекордни 983 микрограми на метар кубен, што е далеку над дозволениот максимум од 50 мг/м3.

Гостивар се гуши, а според податоците вакво ниво на аерозагадување трае од ноќеска, 2 часот после полноќ.

 

Препораките при овие загрижувачки показатели на загадување се да се избегнува подолг престој на отворено, а мали деца, стари лица и бремени жени, кои спаѓаат во ризични групи да не излегуваат без посебна потреба.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!