Поврзи се со нас

Занимливости

Светски ден на најомилениот пијалок на светот КАФЕ

Објавено

на

  Денес во светот се слави денот на кафето, најпопуларниот пијалок, без кој повеќето жители на светот не можат да го замислат почетокот на денот.

  До неодамна, овој ден се славеше во повеќето земји на 29 септември, но како што беше утврдено од Меѓународната организација за кафе, првиот официјален датум е 1 октомври, кој за прв пат се славеше во 2015 година во Милано. Така, овој датум се користи за промовирање и славење на кафето како пијалок, и е пропратен со многу настани низ целиот свет.

  Многумина не можат да замислат ден без него. Овој пијалок го консумираат многу луѓе ширум светот и се смета за најпопуларниот пијалок на планетата, после водата. Кафето никогаш не било попопуларно и се проценува дека дневно се пијат три милијарди чаши од овој пијалок.

  На овој ден, исто така, им се оддава почит на луѓето ширум светот – тие што одгледуваат кафе, земјоделци, сопственици на кафулиња и многу други  кои вредно се вклучени во правењето на пијалокот што сите го сакаме.

  Постојат неколку начини за подготовка на кафе, а меѓу најпознатите се турското кафе, еспресо, капучино. Растенијата за кафе се одгледуваат во 70 земји, пред се во екваторијалните региони на Јужна Америка, Јужна Азија, Индија и Африка.

  Откриено е во Етиопија, според легендата, кога еден овчар го забележал невообичаеното однесување на неговите кози, кои станале хиперактивни откако собрале црвени бобинки од грмушките.

  Турците и Холанѓаните го донесле во Европа, каде што Финците најмногу го пијат. Американците се најголемите потрошувачи на кафе во светот, бидејќи пијат околу 450 милиони чаши дневно.

  Најголеми извозници на кафе се Бразил и Виетнам, потоа Колумбија, Хондурас, Индија и Индонезија.

  Кога се зрели, зрната кафе се собираат, се обработуваат и сушат, по што се печат и се мелат, а кафето е пијалок што се подготвува со готвење печени семиња од растенија од кафе, обично во вода или млеко.

  Кофеинот, како состојка во кафето, позитивно влијае на расположението и будноста, спречува пад на концентрацијата и ја намалува депресијата и вознемиреноста. Смртоносната доза на кофеин е 100 шолји кафе.

  Експертите тврдат дека максималната безопасна количина е девет чаши дневно, но бидејќи ефектот на кофеинот се губи за четири до шест часа, дневната доза може да биде уште поголема.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 27 минути

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 5 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 6 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 8 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 9 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 10 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 11 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 12 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 13 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!