Поврзи се со нас

Занимливости

Подводен музеј на копии од артефакти од цивилизацијата Ликија во Анталија

Објавено

на

Работите на подводниот уметнички парк Ликија-Кас во Анталија се при крај, каде што ќе бидат изложени копии од историски артефакти од цивилизацијата Ликија.

Во рамките на проектот реализиран во соработка со Канцеларијата на гувернерот на округот Кас, Општина Кас и Агенцијата за развој на Западен Медитеран, историските артефакти утврдени со научни истражувања, се изработени од материјали отпорни на вода.

Вкупно 658 изгубени и заборавени ликиски артефакти, кои ќе бидат претставени на посетителите во уметничкиот парк на површина од околу 10 хектари под морето, беа внимателно спуштени во вода од нуркачите.

Артефактите што треба да се потопат се инспирирани од ликиската митологија од научна гледна точка и се избрани од изгубеното наследство од регионот.

Нагласувајќи дека проектот се грижи за екосистемот,одговорните рекоа дека мислењата на научниците кои се експерти во оваа тема се земаат предвид при производство на артефакти од материјали што не предизвикуваат загадување на морскиот свет.

Целта на проектот е да се зголеми бројот на нуркања од 80.000 на 300.000 годишно и да се прошират туристичките активности. Исто така,  да се создаде област каде посетителите кои доаѓаат во регионот со туристички бродови, можат да го набудуваат паркот и без нуркање. Артефактите поставени во регионот Лиманази ќе им понудат на посетителите пријатно набудување на длабочина од пет до 20 метри.

Меѓу делата што ќе бидат изложени под вода се столбовите на улицата во градот Патара, Посејдон и неговите коњи, химерата и легендата за Беларофорон и споменикот на Ербина (Нереида) во античкиот град Ксантос.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена