Поврзи се со нас

Гостивар

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Објавено

на

Дванаесетгодишната Тамара Грујеска е избрана за претставник на Македонија на Јуниорскиот Евросонг 2023.

Македонската радио-телевизија соопшти дека ја избра малата талентирана гостиварка по одржана аудиција, а на натпреварувањето таа ќе биде поддржана од авторски тим од реномирани уметници. Јуниорскиот Евросонг ќе се одржи на 26-ти ноември во Ница, Франција.

„Првите почетоци во светот на музиката Тамара ги прави на само пет години и оттогаш постојано е активна на детските фестивали во земјава и странство. Таа е уникатна и бестрашна. Препознатлива е по моќните изведби и неверојатен вокал кој освојува и никого не остава рамнодушен. Доказ за тоа се и големиот број на награди кои ги освојува, не само во Македонија туку и на интернационални натпревари.“, стои во официјалната објава на Евровизија Македонија.

Тамара има бројни успеси на музичко поле: највисока награда Гран При на Интернационален музички фестивал  во Русија, лауреат прв степен на Фестивалот “Езерски Бисери” во Струга, Гран при на интернационалниот Фестивал “Ѕвездички” во Прилеп и Гран при на Фестивалот “Шкољкице” во Нови Сад, Србија, гран при на меѓународен фестивал во Белград, Србија итн…

Тамара е ученичка во основното училиште „Гоце Делчев“ – Гостивар во седмо одделение и во Основното музичко училиште „Тодор Скаловски“-Тетово отсек „соло пеење“.

Има издадено две песни: „Музиката во мене има дом“ и „Имам сила“.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена