fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Ќе предложиме учениците да се вратат во училиште во 4 смени со скратени часови

Објавено

на

Ќе добијат ли повеќе училишта во Гостивар согласности за настава со физичко присуство? Општината пред Министерството за образование ќе излезе со предлог, учениците во повеќето училишта да се вратат во клупите, организирани во 4 смени со скратени часови. Според градоначалникот Арбен Таравари, тоа е барање на голем дел од децата и родителите кои реагирале дека онлајн наставата не е ефикасна.

„Состојбата со ковид во регионот на Гостивар моментално е стабилна и сметаме дека има услови да се овозможи настава со физичка присутност на децата. Училиштата да организираат по 4 смени, а часовите да бидат скратени. Сметаме дека тоа е добро решение и ќе го предложиме на Министерството за образование. Кај учениците и родителите постои големо незадоволство од онлајн наставата, многу проблеми се случуваат и тие сакаат да се вратат во училиште.“, изјави градоначалникот.

Таравари денес заедно со заменик министерот за образование Арафат Шабани ги посетија основното училиште „Исмаил Ќемали“ и средното медицинско, а потоа одржаа состанок со директорите на гостиварските училишта.

Шабани ја замени министерката Мила Царовска, чие присуство во Гостивар беше најавено и се очекуваше, но беше откажано во последен момент.

Заменик министерот нагласи дека над 80% од учениците во земјава успешно следат настава на далечина, а за останатите се прават напори да се надминат проблемите.

„Тоа се најчесто проблеми со немање стабилен интернет или соодветен електронски уред, за што се бара решение. Генерално онлајн наставата успешно се спроведува, и бележиме дека расте бројката на учениците кои се вклучуваат во процесот“, рече Шабани.

Од општината информираа дека од почетокот на новата учебна година во Гостивар е регистриран еден случај на коронавирус кај ученик, за што биле преземени соодветните мерки според протоколот.

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!