fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Ќе предложиме учениците да се вратат во училиште во 4 смени со скратени часови

Објавено

на

Ќе добијат ли повеќе училишта во Гостивар согласности за настава со физичко присуство? Општината пред Министерството за образование ќе излезе со предлог, учениците во повеќето училишта да се вратат во клупите, организирани во 4 смени со скратени часови. Според градоначалникот Арбен Таравари, тоа е барање на голем дел од децата и родителите кои реагирале дека онлајн наставата не е ефикасна.

„Состојбата со ковид во регионот на Гостивар моментално е стабилна и сметаме дека има услови да се овозможи настава со физичка присутност на децата. Училиштата да организираат по 4 смени, а часовите да бидат скратени. Сметаме дека тоа е добро решение и ќе го предложиме на Министерството за образование. Кај учениците и родителите постои големо незадоволство од онлајн наставата, многу проблеми се случуваат и тие сакаат да се вратат во училиште.“, изјави градоначалникот.

Таравари денес заедно со заменик министерот за образование Арафат Шабани ги посетија основното училиште „Исмаил Ќемали“ и средното медицинско, а потоа одржаа состанок со директорите на гостиварските училишта.

Шабани ја замени министерката Мила Царовска, чие присуство во Гостивар беше најавено и се очекуваше, но беше откажано во последен момент.

Заменик министерот нагласи дека над 80% од учениците во земјава успешно следат настава на далечина, а за останатите се прават напори да се надминат проблемите.

„Тоа се најчесто проблеми со немање стабилен интернет или соодветен електронски уред, за што се бара решение. Генерално онлајн наставата успешно се спроведува, и бележиме дека расте бројката на учениците кои се вклучуваат во процесот“, рече Шабани.

Од општината информираа дека од почетокот на новата учебна година во Гостивар е регистриран еден случај на коронавирус кај ученик, за што биле преземени соодветните мерки според протоколот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!