Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари: Жешко лето, со доста настани на политичката сцена

Објавено

на

Летово ќе биде релативно жешко, со доста настани на политичката сцена во Македонија. Да видиме како ќе се одвиваат и според тоа ќе видиме кои ќе бидат и следните чекори и потези на Алијансата за Албанците (АА), најави лидерот на АА и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари вчеравечер во интервју во емисијата Вин – вин на Телма ТВ.

Според Таравари, градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко треба барем од морални причини веднаш да поднесе оставка, откако беше ставен на црната листа од САД. Но секогаш, вели Таравари, ДУИ изнаоѓа формулација со која се наоѓа начин на одржување на темата „ни долу, ни горе“.

Тој нагласи дека постојат повеќе лица за кои постојат сомневања и мислам, како што рече, црната листа на САД ќе продолжи, но повика да дадеме време, периодот пред нас да излезат сите имиња што ги најавува, рече, амбасадорката.

„Има чудни и интересни настааи во ДУИ како никогаш досега во изминатите 20 години од нивното постоење, но тоа се нивни внатрешни работи. Неспорно е дека има внатрешна десинхронизација во ДУИ, но дали АА помогна или катализира тоа да се случи и тоа е дел од работите што треба убаво да се анализираат“, изјави Таравари.

Тој потенцира дека овој период во фокусот се уставните промени, но оти следниот период без разлика дали ќе има или не 80 пратеници за  овие измени за кои се надева дека ќе се изгласаат,  следниот чекор е да се разговара за одржување на избори, кога би се одржале претседателски и парламентарни избори.

„Мислам дека на земјава не и треба луксуз за три месеци да има  два пати избори и претседателски и парламентарни, без разлика дали парламентарните би биле предвремени во декември или ноември, или редовни во јуни или јули, а претседателски мора да има редовни, а тоа се крајот на март или почетокот на април. Јас мислам, се уште не сме разговарале со коалицискиот партнер, но и во партијата не сме ја отвориле оваа тема, меѓутоа рационално би било за државата што помалку трошоци да направи за избори. Не би било лошо да се размислува за опцијата втор круг за претседателски избори, да биде и датумот за одржување на предвремени парламентарни избори, што би биле предвремени само два до три месеци“, предлага Таравари, лидер на АА.

Таравари одговарајќи на новинарско прашање истакна дека не знаеле дека ќе има конкретна понуда за влез во Влада на ВМРО – ДПМНЕ. За таа понуда и за што се зборувало на лидерската средба дознавме од прес-конференцијата. Можеби тоа било разговарано во потесното раководство на СДСМ, не верувам, вели тој, дека и поширокото раководство на СДСМ знаеле што ќе понуди Ковачевски.

За нас, нагласува, е битно да има широк консензус на политичките партии, да бидеме фокусирани на тоа дека трба да се случат уставните промени, што се услов за започнување на втората конференција со ЕУ, се со цел Македонија евентуално да ги започне преговорите и да не се оддели од Албанија.

„Сето друго е дозволено во овој период според мене. Ништо не е битно освен да се најдат 80 или повеќе пратеници. Јас би сакал тоа да бидт 120 пратеници. По секоја цена  треба да дадеме максимум сите политичкии партии“, рече Таравари, лидер на Алијанса на Албанците и градоначалник на Гостивар.

Додаде дека е разочаран од повлекувањето, како што рече од ВМРО – ДПМНЕ после лидерската средба.

Лична моја анализа е и во партијата, дека се прави некаква пи-ар меѓу ДУИ и ВМРО – ДПМНЕ, дали свесно или не, не навлегуваме. Но, од целата гужва што се случи, оцени тој, најмногу доби ДУИ, и во овој период впечатокот е дека ВМРО – ДПМНЕ работи за ДУИ.

Лидерот на АА информира дека на состанок со Ахмети, тој негирал дека имаат комуникација со ВМРО – ДПМНЕ.

Таравари информира дека АА има релативно добри односи со сите политички партии, во СДСМ се во Влада, но имаат канали на комуникација и со ВМРО – ДПМНЕ, со БЕСА.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 9 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 9 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 11 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 14 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 15 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 16 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 16 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 17 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 18 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена