Поврзи се со нас

Занимливости

Самите се инфицираат со COVID-19 – Шокантни снимки од затвор во САД

Група затвореници во еден американски град во сојузната држава Калифорнија намерно се инфицирале едни со други со вирусот COVID-19, со цел да го искористат правото на порано ослободување од затвор.

Во втората половина на април, во затворот е забележано ненадејно зголемување на бројот на заразени со COVID-19.

Шерифот на округот во Лос Анџелес Алекс Вилануева, објави дека 21 затвореник намерно се заразиле со вирусот корона пиејќи вода од истото шише и дишејќи во истата заштитна маска, пишува „Daily Mail“.

На снимките од камерите за надзор од 26 април, се гледа како затворениците во просторијата за дневен престој во затворот меѓусебно разменуваат и пијат од едно шише со топла вода.

„Тие се обидуваа да ја подигнат телесната температура пиејќи топла вода за да изгледаат како имаат еден од симптомите на COVID-19“ , вели Вилануева.

На снимката се гледаат и повеќе затвореници кои пијат од истата чаша и поголем број затвореници престојуваат на мал простор, спротивно на правилата за физичко дистанцирање.

Вилануева вели дека затворениците се надевале дека судијата ќе ги пушти на домашен притвор по дијагностицирањето на COVID-19.

„Затворениците беа убедени дека позитивните тестови ќе гарантираат нивно предвремено ослободување од нашата институција, но тоа нема да се случи“, рече шерифот.

Во затворскиот оддел, во кој има 21 затвореник заразени со вирусот корона, има вкупно 50 затвореници. Бројот на затвореници во затворите во Лос Анџелес се намали од 17.000 во февруари на нешто над 11.700.

„Ако се случеше оваа пандемија кога имаше 17.000 затвореници, резултатите ќе беа катастрофални“, додаде Вилануева.

Во затворите во округот Лос Анџелес досега се регистрирани 357 позитивни случаи на инфекција со коронавирус, што е 234 случаи повеќе во однос на 4 мај, кога имало 123.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 39 минути

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 2 часа

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 5 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 19 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!