Поврзи се со нас

Гостивар

Три дами од Гостивар откриваат како пандемијата им влијаеше врз животот

Објавено

на

  Земајќи го како повод датумот 19 март, ден на кој лани беше потврден првиот корона позитивен пациент во Гостивар, побаравме од три дами да ни откријат како ковидот им го промени животот, успеале ли да научат некои работи изминатата година дена, што најмногу им недостига и слично.

  Дафина Стојаноска, пратеничка:

  Мислам дека пандемијата влијаеше врз животот на секој човек, без разлика на возраст, на пол, на професија и било каква определба. Мислам дека многу работи ги научивме – најпрво дека треба да се згрижиме, не само за сопственото туку и за здравјето на нашиот близок, семејството, колегата, соседот. Дека треба да се однесуваме доста поодговорно, да внимаваме и да го почитуваме она што ќе се пропише како закон, како правило, уредба бидејќи без нашите морални обврски и одговорности, гледаме што се случува. Мислам дека треба многу посериозни да бидеме, ова не е нешто што се случувало во минатото и со кое сме имале пракса. Ново е и многу е сериозно, опасно, однесе многу жртви, многу луѓе починаа и од Гостивар. Лично многу ми се промени животот. Мене пандемијата ме затекна во период кога Парламентот беше распуштен, и напочеток, да бидам искрена малку и ми годеше, што останав дома, бидејќи долго време не сум се нашла во состојба да можам да поминувам повеќе време во мојот дом, со моето семејство и таа промена ми дојде добро. Но, општо за социјалниот живот, за психичката состојба мислам дека кај сите влијаеше негативно. Сепак, ете некако се вративме на тие семејни, традиционални вредности, се потсетивме на тоа дека семејниот ручек, не е само ручек, туку кога се собира семејството значи нешто многу повеќе. Затоа велам, во секое лошо да се гледа и добрата страна.

  Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ – Гостивар

  На сите нас ни недостига времето кога слободно ќе си седневме на кафе со пријатели, без маски, ќе се поздравевме со ракување, како што сме правеле цел живот. Ништо не е онака како што беше, но мора да се навикнуваме и да почитуваме мерки, заради здравјето на сите. На децата најмногу им недостига социјализацијата, присуството во училиштето, дружењето и мислам дека оваа ситуација многу негативно им влијае. Образованиот процес е многу тежок, кога треба да се организира со онлајн настава. Училиштето не може ништо да го замени. Почетокот на пандемијата за нас беше многу тежок, не знаевме ништо за вирусот, само бевме информирани дека како училишта ќе треба да работиме под посебни протоколи, носење на маски, често миење раце, дезинфекција и што повеќе да ги намалиме и приватните контакти. Со тек на време пак, гледаме, дека и тоа многу не влијае, дека најважно е да ги добиеме вакцините и сите ние да можеме да ги извршуваме нашите обврски во нормални услови. Не е исто наставата да се одржува од дома, и да се одржува од училиште. Училиштето е местото каде треба да бидат секој ученик и наставник присутни. Голем број родители и семејства знаат дека сакале-не сакале, онлајн наставата ќе продолжи до крај на годината, но тоа не значи дека сме ги исполниле сите услови и дека учебната година ќе ни биде 100% како што треба реализирана. Како што е во случај со физичко присуство.

  Арта Биљали Зендели, пратеничка:

  Најлошата страна и најтемната на оваа пандемија е што се шири низ цел свет, никој не е поштеден од ковид -19. Сите луѓе подеднакво се загрозени, сите чувствуваат страв, но од друга страна пак, учиме дека сите сме еднакви. Пандемијата не штедеше никого, ни развиените, ни неразвиените, ни земјите во развој. Тоа е една лекција која современата цивилизација треба да ја научи, дека во одреден момент без разлика кои сме, каде живееме, како живееме сите може да бидеме загрозени од една иста работа. Што се однесува лично до мене, за среќа до сега сум успеала да го сочувам здравјето, ги почитувам мерките колку е што можно повеќе, ете можеби и самиот имунитет на организамот има улога за тоа. Но, сепак ништо не е исто, пандемијата наметна многу ограничувања. Најмногу што ми недостигаше мене во време на забраните за групирање на луѓето, беа амфитеатрите полни со студенти. Работевме онлајн, но тоа не е тоа. Кога  предаваш истовремено им читаш од очите на студентите дали разбираат или не, а онлајн предавањето се далеку од тоа. Исто така, неубаво ми паѓа што кога одам да ги носам децата во училиште, во најголемото училиште во градот гледам дека нема ни 20 ученици и тоа навистина боли. Се надевам дека што побргу ќе излеземе од оваа пандемија, се надевам дека луѓето сфатија кои се препораките, што треба да правиме, за ако сосема да исчезне барем да се стави под контрола вирусот. Да бидеме свесни дека треба носење маска, држење дистанца и лична хигиена.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 5 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 6 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 8 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 9 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 11 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 11 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 11 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 12 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 13 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 13 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 16 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!