Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Три рецепти за сок, за детоксикација на организмот

Објавено

на

Направете си сокови и извршете детокс на организмот.

Повремената детоксикација на организмот е многу здрава, бидејќи така го чистиме организмот од внатре, од системот за варење па сѐ до крвта и сите ќелии во организмот. Доколку само неколку оброци бидете на детокс соковите, многу брзо ќе ги видите придобивките на својата кожа која ќе биде почиста, косата посјајна, а вие ќе имате многу повеќе енергија.

Детоксикацијата го зајакнува имунитетот и ги отстранува сите токсини од организмот, а може да ви помогне и да ги отстраните вишокот килограми. Со природните сокови од овшје и зеленчук кои ќе ги подготвите дома, можете многу успешно да прочистите своето тело и да му дадете нова виталност и поздрав изглед. Благодарение на овошјето и зеленчукот вашето тело ќе биде обезбедено со витамини и витални елементи. Детоксот со сокови е одличен, бидејќи организмот полесно ги вари и апсорбира здравите нутриенти од овошјето и зеленчукот кога се во течна состојба.

Ви претставуваме три рецепти за домашни детокс сокови. Ако имате хронични заболувања задолжително да се посоветувате со лекар околу детоксикацијата на вашиот организам со сокови.

Сок од Ѓумбир

2 стебленца целер

1/2 свежа краставица

1,5 cm ѓумбир

1/2 чаша јаглика

1/2 лимон

1 зелено јаболко

2 филџани свеж спанаќ

Сок од цвекло

1 цвекло

2 моркви

3 стебленца целер

1/2 лимон

1 cm ѓумбир

1 зелено јаболко

Сок од портокал

малку куркума

4 моркови

1 cm ѓумбир

1 портокал

1/2 лимон

3 стебленца целер

Во сите три варијанти, по желба, може да додадете вода или мраз и сите состојки добро измиксајте ги во блендер.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 2 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 3 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 4 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 5 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 5 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 19 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 21 час

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена