Поврзи се со нас

Гостивар

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар: Делото на Кирил и Методиј е наднационално и не може да се присвојува

Објавено

на

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар вечерва организираше трибина посветена на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, од каде беше испратена заедничка порака – „Да се чува нивното дело и да се пренесува на идните генерации“.

„Чествувањето на Кирил и Методиј е многу значајно. Овие учени момчиња ја создадоа азбуката и писмото, кое е наше најголемо богатство. Зашто во кодот на еден народ се буквите, јазикот, историјата, обичаите. Народ без корени е како дете без мајка. Затоа сите ние заедно да си го сочуваме најсветото наше, нашата историја и јазик. Зашто нашиот јазик, нашето минато е посакувано денес од нашите соседи кои сакаат да си ги присвојат нашите белези и нашиот идентитет, нашите херои и творци. Но, ние цврсто стоиме на нашето и сите заедно треба да бидеме единствени“ кажа претседателката на Унијата на жени, Анета Ќироска.

Историчарот Димитар Димески, во своето излагање се фокусираше на значењето на делото на светите Кирил и Методиј како просветители и ликови кои го ширеле христијанството, нагласувајќи дека нивното делување било цивилизациско и наднационално.

„Сите знаеме дека во последните години нашата соседна држава од исток се обидува да го претстават делото на Кирил и Методиј како дело што претставува ексклузивитет на еден народ, на нивниот народ, и како дело кое може да се стави во политички контекст. На некој начин, тоа што го прави бугарската историографија е контраст на сето она што биле светите Кирил и Методиј. Нивното дел е со наднационален, епохален карактер и не може да се присвојува. Ние како нивна колевка не можеме од наша страна да го национализираме, но и нема да дозволиме некоја друга држава да го прави истото“, потенираше Димески.

На трибината обраќање имаше и претседателката на Комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ, Весна Јаневска, со пораки за вреднување и чување на јазикот и идентитетот како обврска на сите генерации.

На настанот имаше и видео презентации и музички дел.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 минута

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 35 минути

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 1 час

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 2 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 3 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 4 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 5 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 7 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Гостиварпред 8 часа

Викенд временска прогноза

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена