Поврзи се со нас

Регион

Турција бара од НАТО медицински персонал и теренски болници

Објавено

на

Турција официјално побара помош од сојузниците на НАТО за справување со последиците од серијата силни земјотреси.

Медицински тимови и опрема за итни случаи, различни единици за пребарување и спасување, како и „комплетно опремени теренски болници отпорни на екстремни временски услови“, се дел од барањето објавено од НАТО.

Во документот, исто така, се наведува дека членката на НАТО, Молдавија понудила тим за пребарување и спасување на кој му е потребна помош за да стигне до погодената област.

Одговорот на НАТО за помошта по земјотресите е координиран од Координативниот центар за одговор при катастрофи на Алијансата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 26 минути

Водата од водоводот во Гостивар е безбедна за пиење, извести Комуналец

Македонијапред 1 час

Летното сметање на времето започнува на 26 март

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода гостиварец пријавен за закани и агресија кон поранешната сопруга

Гостиварпред 3 часа

Засилени контроли-Годинава 145 возачи во Гостивар казнети за погрешно паркирање

Вестипред 4 часа

Земјотрес од 4,7 степени ја погоди Албанија, почувствуван и во Македонија

Спортпред 5 часа

Македонија ја пречекува Малта во првиот натпревар од квалификациите за Еуро 2024

Гостиварпред 5 часа

Церемонија во Гостивар, градоначалникот на Тирана Ерион Велиај стана „Почесен граѓанин“

Вестипред 6 часа

Почна Рамазанскиот пост за муслиманските верници

Гостиварпред 18 часа

Почна со реализација планот за санација на кракот Гарска Река – Тресонче

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена