Поврзи се со нас

Вести

Turqia nuk ka plane të vendosur sanksione ndaj Rusisë

Објавено

на

Ankaraja nuk ka plane të vendosë sanksione ndaj Moskës në mënyrë që të mbajë të hapur kanalin e komunikimit me Rusinë, tha këshilltari i presidentit turk, Ibrahim Kalin.

Duhet të ketë një aktor që mund të flasë me Rusinë, është shpjegimi i tij për CNN Turk.

-Kush do të flasë me Rusinë, nëse të gjithë djegin urat? Ne nuk planifikojmë të vendosim sanksione për ta lënë atë kanal të hapur, tha Kalin, njoftojnë mediat ruse.

Pasi Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavushoglu tha se Turqia kishte paralajmëruar të gjitha vendet bregdetare dhe kontinentale të mos lëshojnë anije luftarake nëpër detet e saj, Kalin sqaroi se Ankaraja po interpretonte Konventën e Montre-së në mënyrë që të mos provokonte tensione dhe të konsultohej me të gjithë.

  • Palët ndërluftuese nuk mund të kalojnë detet. Përjashtimet e vetme janë anijet që kthehen në baza. Në atë rast ata kanë të drejtë të kthehen, tha Kalin.

Sipas tij, Ankaraja është duke u konsultuar me të gjithë. Për momentin, shtoi ai, nuk ka kërkesa për kalimin e anijeve luftarake.

-Nuk duhet të ketë. Ne e refuzojmë një rrezik të tillë në përputhje me rregullat e Montre-së, tha ai.

Sipas Konventës së Montre-së të vitit 1936, Turqia kontrollon Dardanelet dhe Bosforin, të cilat lidhin Mesdheun me Detin e Zi. Vendi mund të kufizojë kalimin e anijeve luftarake, gjatë luftës ose nëse është e rrezikuar.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена