fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Турска донација за училиштата во Гостивар

Објавено

на

Советот на турски општини во светот (СТОС), донираше компјутери и проектори за неколку училишта во Гостивар, кои ќе им бидат од корист на наставниците и учениците во изведување на наставата. По тој повод, во посета на општината и на училиштата беше Генералниот секретар на СТОС, Фахри Солак.

„Донираме технолошка опрема за гостиварските училишта, но поддршката во иднина ќе се зголеми со други проекти, со цел да се подобри квалитетот на услугите во општината“, рече Солак.

Градоначалникот Арбен Таравари се заблагодари за донацијата и изрази надеж за уште поголема соработка во иднина.

„Упатувам благодарност до Сојузот на турските општини во светот. Поделивме опрема во средното економско училиште, потоа во специјалната паралелка во ОУ„Исмаил Ќемали“, како и во други училишта, каде што беше потребно. Мислам дека нашата соработка ќе продолжи понатаму, преку спроведување на различни проекти, во различни сфери“, рече Таравари.

Турската донација се состои од 16 лап-топи и исто толку проектори.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Гостиварка го пријавила партнерот за напад и обљуба

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!