Поврзи се со нас

Гостивар

Убиецот на жената во гостиварски Вруток се‘ уште не е пронајден

Објавено

на

Десетина дена по убиството на жена што се случи во гостиварското село Вруток, се‘ уште се трага по сторителот. Додека во јавноста се појавуваат низа шпекулации и верзии, нема  официјална информација за тоа кој, како и зошто посегнал по животот на 55 годишната Б.А.

Истрагата е во тек и надлежните институции не откриваат повеќе детали. Останува непознато каде е нејзиниот сопруг, дали во куќата било провалено, се случила ли кражба итн.

„По наредба на јавен обвинител беше извршена обдукција на телото на починатата, при што се потврди дека станува збор за насилна смрт. Се уште се постапува по издадените наредби и насоки од Основното јавно обвинителство Гостивар за откривање на сторителот на кривичното дело.“, стои во одговорот од обвинителството на прашањата на Gostivarpress.mk за случајот.

За убиството пошироката јавност беше информирана на 26 април, кога обвинителството соопшти дека бил извршен увид во семејна куќа во селото Вруток, каде претходниот ден било пронајдено безживотно тело на жена со повеќе убодни рани од нож. Жената била по потекло од Република Албанија, родена 1967 година, а била мажена и живеела во Вруток. Според првичните сознанија, смртта настапила околу 24-48 часа пред нејзиното пронаоѓање.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена