Поврзи се со нас

Гостивар

Училиштата во Гостивар имаат потреба од повеќе хигиеничари и бараат ковид тестови за наставниците

Објавено

на

  Во училиштата во Гостивар периодов се прават подготовки за почетокот на новата учебна година. Министерството за образование вчера ја објави одлуката дека наставата ќе се одвива онлајн, освен за децата од 1 до 3 одделение, како и во училишта со мал број на ученици, и тоа сепак по избор на родителите.

  Надлежните во Гостивар се координираат и ги разгледаат условите. Анкетирањето на родителите и наставниот кадар покажало дека поголем дел од нив се за физичко присуство на децата во училиштата.

  Од општинскиот Сектор за образование нагласуваат дека во училиштата се јавила потреба за повеќе хигиеничари поради спроведување на антикорона протоколите. Некои училишта барале и да се обезбеди тест за Ковид за наставниот кадар.

  „Секторот за образование е при крај на собирањето податоци и информации од средните и основните училишта, кои потоа ќе бидат доставени до Министерството за образование и наука, каде што посебен акцент ќе биде ставен на овие потреби и барања од страна на училиштата, како што се: – зголемување на бројот на хигиеничари, – обука на наставниците за одржување на онлјан настава и тестирање за Covid 19 на наставниот кадар. Можеме да заклучиме дека и покрај подготвеноста на училиштата за почеток на учебната година во септември во општина Гостивар, ние сепак ќе ги почитуваме одлуките на Министерството за образование и наука   “, изјави Имерлие Салиу од секторот.

  Директорот на ОУ „Единство“ во Гостивар Зијадин Нуредини вели дека во одделенијата имаат помал број на ученици и можат непречено да се организираат за настава во училиштето. „Кај нас од спроведените анкети и родителите и наставниците се изјаснија дека се за настава со физичко присуство. Во одделенијата има до 15 ученици и нема да биде проблем да се држат часови со присуство на децата“, рече Нуредини.

  Во ова училиште објектот е целосно дезинфициран, а клупите во училниците се преуредуваат за да се обезбеди поголемо растојание меѓу учениците.

  За сега не е прецизирано дали новата учебна година ќе започне на први септември, со оглед дека ќе бидат потребни законски измени за воведување на новините.

   

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 9 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 10 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 13 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 15 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 15 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 16 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 17 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 18 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 19 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 19 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 1 ден

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!