Поврзи се со нас

Вести

Утре целосно затемнување на Месечината, и тоа навистина посебно!

Објавено

на

  • Shqip

Првото затемнување на Месечината во 2021 година ќе се случи во раните утрински часови на 26 мај. Но, ова ќе биде супер лунарен настан, бидејќи истовремено ќе се формира супермесечина, затемнување на Месечината и црвена месечина одеднаш. Па, што значи сето ова?

Што е супер месечина?

Супермесечина се случува кога периодот на полна месечина се совпаѓа со најблиската траекторија на Месечината до Земјата.

Имено, орбитата на Месечината околу Земјата не е совршено кружна, туку е елипсовидна. Ова значи дека нејзиното растојание од Земјата варира. Најблиската точка, наречена перигеја, е приближно 45.000 километри  поблиску до Земјата од најоддалечената точка на орбитата. Полна месечина што се случува во близина на перигејот се нарекува супермесечина.

Па, зошто е супер?

Релативно блиското растојание на Месечината до Земјата прави да изгледа поголема и посветла од вообичаеното, иако разликата помеѓу супермесечина и нормална месечина обично е тешко да се забележи, освен ако не гледате две слики една покрај друга.

Како се создава затемнувањето на Месечината?

Затемнување на Месечината се случува кога сенката на Земјата ја покрива целата или дел од Месечината. Ова може да се случи само за време на полна месечина.

Како и Земјата, половина од Месечината е осветлена од сонцето во секое време. Полна месечина се случува кога Месечината и Сонцето се наоѓаат на спротивните страни на Земјата. Ова ви овозможува да ја видите целата осветлена страна, која изгледа како тркалезен диск на ноќното небо.

Кога Месечината би имала целосно рамна орбита, секоја полна месечина би била затемнување на Месечината. Но, орбитата на Месечината е навалена за околу 5 степени во однос на орбитата на Земјата.

Но, двапати во секоја лунарна орбита, Месечината е во иста хоризонтална рамнина како Земјата и Сонцето. Ако во фаза на полна месечина, Сонцето, Земјата и Месечината формираат права линија и Месечината ќе помине низ сенката на Земјата. Ова резултира со целосно затемнување на Месечината.

Најдоброто место за да се види затемнувањето на 26 мај 2021 година ќе биде средината на Тихиот океан, Австралија, источниот брег на Азија и западниот брег на Америка. Тоа ќе биде видливо на источната половина на САД, но само во најраните фази пред заоѓањето на Месечината.

Зошто Месечината изгледа црвено?

Кога Месечината е целосно покриена со Земјината сенка, таа ќе се затемни, но не оди целосно црна. Наместо тоа, таа добива црвена боја, поради што целосните затемнувања на Месечината понекогаш се нарекуваат црвени или крвави месечини.

Сончевата светлина ги содржи сите бои на видлива светлина. Честичките гас што ја сочинуваат атмосферата на Земјата, најверојатно, ги задржуваат сините бранови должини на светлината, а црвените поминуваат. Ова се нарекува расејување Рејли и затоа небото е сино, а изгрејсонцето и зајдисонцето често се црвени.

Во случај на затемнување на Месечината, црвената светлина може да помине низ Земјината атмосфера, додека сината светлина се филтрира. Ова ја остава месечината со бледо црвеникава нијанса за време на затемнувањето.

Во соработка со Е наука

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Спортпред 7 часа

Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

Македонијапред 8 часа

Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

Гостиварпред 8 часа

Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

Гостиварпред 11 часа

3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

Гостиварпред 12 часа

На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

Македонијапред 13 часа

Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

Гостиварпред 14 часа

Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

Гостиварпред 15 часа

Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

Македонијапред 16 часа

Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

Вестипред 17 часа

Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

Македонијапред 1 ден

Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

Гостиварпред 1 ден

Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

Гостиварпред 1 ден

Шабани: Наставниците сами треба да се пријават за вакцина, ние не можеме да ги натераме

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Што, како, каде?!пред 7 дена

Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

Гостиварпред 6 дена

Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

Гостиварпред 1 недела

Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

Еден ден со..пред 6 дена

ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

Гостиварпред 2 недели

Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

Гостиварпред 2 недели

Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

Гостиварпред 1 недела

Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

Спортпред 2 недели

Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

Што, како, каде?!пред 5 дена

НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

Спортпред 2 недели

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 4 недели

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 4 недели

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 1 месец

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 2 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 4 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 5 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 8 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 9 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 9 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 10 месеци

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 11 месеци

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

ФОТО ВЕСТпред 1 година

Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!