fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Утре во Гостивар протест против дигитализација на учебниците

Објавено

на

  Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ утре (15 мај) организира протести низ градовите во земјава, како и марш во Скопје, во знак на незадоволство од воведувањето на дигитални учебници и други најавени реформи во образованието. Протест ќе се одржи и во Гостивар, во 12 часот пред зградата на општината. Локалните координатори упатија повик до гостиварци да се приклучат и да дадат поддршка во што поголем број.

  „Ги повикуваме родителите, наставниците, учениците и сите засегнати да излезат на протестот и секој со себе во рака да понесе книга, заедно да покажеме дека сме против оваа експериментална реформа.“, рече Фисник Рустеми, локален координатор на иницијативата за Гостивар.

  Иницијативата претходно организираше бојкот на наставата и достави неколку барања до Министерството за образование: предметите да се изучуваат од хартиени учебници, да се исфрли родово сензитивната содржина од учебниците, да не се спојуваат предмети и родителите да бидат вклучено во образовните политики. Одлуката за протести дојде откако нивните барања не беа прифатени од надлежните.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!