Поврзи се со нас

Гостивар

Вечно во срцата на Гостивар – Подигнат Спомен парк за жртвите од „Ласкарци“

Објавено

на

Четиригодишнината од страотната сообраќајна несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 жители на Гостивар и околината, попладнево беше одбележана со меморијален собир и промовирање на Спомен парк во нивна чест. Во малото паркче на плоштадот кадешто неодамна беа засадени 16 дрвца со голема симболика, поставни се табли со имињата на жртвите во трагедијата која го зави Гостивар. Овој спомен парк сведочи за тагата на семејствата, роднините, пријателите, и на сите гостиварци.

„Дозволете да се обратам во име на градоначалникот Арбен Таравари кој од објективни причини не може да присуствува на овој комеморативен настан. Денеска навршуваат четири година од трагичниот настан во кој ние изгубивме 16 наши сограѓани, а многумина беа и повредени. Собрани сме овде да покажеме голема почит за загинатите, но истовремено и да апелираме до релеватните институиции да има одговорност, за да не ни се повторуваат вакви трагедии“, рече Јасин Демири од Општина Гостивар.

На настанот присуствуваа членови на семејствата на загинатите, нивни блиски роднини, пријатели, колеги, советници, граѓани на Гостивар, дојдени заедно да ја споделат болката.

Од средината на Спомен паркот кон небото беа пуштени 16 рефлектори во боја, симболично за 16-те изгубени човечки животи.

Во автобуската несреќа од 13 февруари 2019-та година животите ги загубија: Дејан Ристоски, Раметула Абдураими, Валдете Хамити, Јовица Трпевски, Бесим Фетаи, Онур Садику, Есат Емрули, Ајдин Исмаили, Бејза Узеири, Зоран Давидовски, Бобан Аврамовски, Трпана Јаневска, Павле Костоски, Арсе Арсоски, Ферди Касо и Ерза Османи.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена