Поврзи се со нас

Занимливости

Виртуелен музеј на загрозени звуци

Објавено

на

Како што се развива технологијата, така се развиваат и звуците што ги поврзуваме со нашите омилени уреди. Се сеќавате како звучеше машината за пишување, интернет-врската преку dial-up или звукот создаден со дување во дискета на Nintendo или Sega?

Ако некогаш сте носталгични и сакате повторно да ги слушнете овие звуци што веројатно повеќе нема да ги слушнете во реалниот свет, едноставно одете во виртуелниот Музеј на загрозени звуци и кликнете на сликата на уредот што сакате да го слушнете.

Музејот e ‘отворен’ во 2012 година, а негов творец е Brendan Chilcutt кој сакаше да зачува само некои звуци од својата младост, како што е добро познатиот звук на стуткана лента заглавена во видео. Но, Chilcutt не е само една личност, ова е псевдоним за тројца студенти (Фил Хадад, Мерибет Ледесма и Грег Елвуд) кои ја реализираат оваа идеја.

Иако музејот засега има ограничена количина звуци, неговите творци тврдат дека имаат „десетгодишен“ план во кој планираат да додадат низа други звуци кои едноставно повеќе не се слушаат во денешниот свет.

Повеќе на веб-страницата на Музејот на загрозени звуци .

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена