fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Владата го усвои Предлог законот за признавање на возачките дозволи со Косово

Објавено

на

На денешната 132 седница, Владата го усвои Предлогот на Законот за ратификација на Договорот меѓу Владите на Република Северна Македонија и Република Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи. Од владината прес служба соопштија дека Предлог законот ќе биде доставен до Собранието.

Договорот меѓу двете земји беше потпишан во јануари годинава. Во него е определено реципрочно признавање на возачките дозволи на возачите кои имаат законски престој на територијата на едната или другата држава. Воедно, граѓаните кои имаат регулирано престој ќе можат, без обврска за полагање теоретски и практичен дел од возачкиот испит, да ја заменат својата возачка дозвола за возачка дозвола од истата категорија и поткатегорија на другата држава, со почитување на административната процедура согласно пропишаните национални законодавства на двете држави.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!