Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Синдикалците утре ќе маршираат за работнички права

Синдикалните организации утрешниот Меѓународен ден на трудот, 1 Мај ќе го одбележуваат со маршеви за работнички права низ улиците на главниот град, Скопје.

Сојузот на синдикатите на Македонија најави дека Синдикалниот марш ќе го спроведе под мотото “Не може да се одлучува за нас, без нас” , а ќе започне во 11 часот пред зградата на ССМ. „Се залагаме за брза и ефикасна реализација на работничките приоритети: договори за вработување на неопределено време, стоп за договорите на определено време подолго од 1 година, сабота и недела, денови на неделен одмор, 12 месеци породилно отсуство, минимална плата најмалку 13.800 денари, платите да пораснат, младите да останат, регрес за годишен одмор за сите, стоп за зголемување на границата за пензионирање, здрави и безбедни работни места, стоп за мобинг и дискриминација, стоп за мешање во синдикалното организирање, унапредување на колективното договарање.“, наведуваат од ССМ.

Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија ќе го отпочне својот марш од пред зградата на МРТ во 10 часот. „Ги повикуваме сите вработени во државниот и приватниот сектор да се приклучат на првомајскиот марш на работниците со цел да ги презентираме барањата на работниците: достоинствено вреднување на трудот на работниците, исплата на годишен регрес во државниот сектор, измена на Законот за работен однос, либерализација на синдикалното делување, почитување на репрезентативноста на Независните
синдикати.“, се вели во нивниот повик.

Марш ќе организира и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници.

фото: ССМ

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!