Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Влијае ли редоследот на конзумирање алкохол врз мамурлакот?

Објавено

на

Пиете прво послаби пијалаци, па потоа преминувате на пожестоки? Научниците велат редоследот на пиење е небитен.

Европските научници го преиспитаа верувањето дека е подобро прво да се пијат послаби пијалаци, а потоа да се премине на појаки и жестоки, но заклучиле дека редоследот на пијалаците нема никакво влијание врз мамурлукот. Научниците избрале 90 доброволци во Германија на возраст од 19 до 40 години на кои им е понудено пиво, вино или и од двете. Една група прво пиела околу литар пиво, па четири чаши вино, исто толку и втората група само во обратен редослед. Останатите групи пиеле само пиво и само вино и сите ја поминале ноќта под докторски надзор.

Испитувачите чекале алкохолот целосно да испари и доброволците да се опорават и после седум дена експериментот е повторен, единствено се заменети улогите по групите. Според резултатите објавени во списанието American Journal of Clinical Nutrition, немало никаква разлика во интензитетот на мамурлукот зависно од редоследот на конзумирање.

Не забележавме дека редоследот на конзумирање има влијание врз мамурлакот, вели координаторот на студијата Јоран Кохлинг од Универзитетот Witten Herdecke. Утврдени се два фактори кои ја одредуваат тежината на мамурлукот ден потоа – колку луѓето се чувствувале пијани и дали повраќале. Оние кои на скала од 1 до 10 се изјасниле како најпијани и оние кои повраќале во текот на ноќта, го објасниле мамурлукот како најтежок.

Точно е дека внесувањето преголеми количини на било кој алкохол најверојатно ќе доведе до тежок мамурлук, вели Кохлинг. Според америчкиот центар за контрола и превенција на болести умерено конзумирање на алкохол е чаша пијалок дневно за жени, две чаши за мажи. Научниците истакнуваат дека испитувањето имало некои ограничувања, на пример немало контролна група која би конзумирала безалкохолно пиво или вино бидејќи немало доброволци за таа потреба.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 10 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 11 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 14 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 15 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 15 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 19 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 20 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 22 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 22 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена