Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар активности за поголема доверба меѓу полицијата и граѓаните

Објавено

на

Во рамките на кампањата за јакнење на довербата помеѓу полицијата и заедницата денеска (01.04.2023) на градскиот плоштад во Гостивар беше организирана превентивно-информативна активност. На граѓаните им се делеа наменски изработени летоци, a низ непосредни разговори со нив тие поблиску беа информирани за принципите на полициското работење како круцијално значајно за воспоставување на ефикасен двонасочен партнерски однос фундиран на доверба и навремено детектирање и справување со криминалот во заедницата, а во функција на поголема безбедност и поквалитетен живот на граѓаните, наведе портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Граѓаните во Гостивар, исто така, се информираа и за главните цели на полициското работење, за практичните активности реализирани во заедницата, иницирани и координирани со локалните совети за превенција и советодавните групи на граѓани, како и за бројните услуги што им ги нуди МВР, како нивен сервис. Од полицијата напоменуваат дека како резултат на зголемената соработка со граѓаните последните години на подрачјето на СВР Тетово е намален криминалитетот, особено делата од сериозен тип.

Вакви активности минатиот викенд беа организирани и во Тетово, кога всушност и стартуваше кампањата во осумте Сектори за внатрешни работи во нашата земја.

Носители на кампањата се МВР, Македонскиот полициски синдикат и СВР Тетово.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена