fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар и Тетово 312 возачи „уловени“ во пребрзо возење-акциите ќе продолжат

Објавено

на

Изминатиов викенд (9/10 април) на поширокото полошко подрачје биле спроведени две акциски контроли за брзина со кои се движат возилата надвор од населено место, а во кои вкупно биле откриени и законски санкционирани 312 возачи. Најголемиот број од возачите ја пречекориле максимално дозволената брзина на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје и магистралниот пат Гостивар-Кичево, соопшти полицијата.

Секторот за внатрешни работи Тетово апелира до возачите целосно да ги почитуваат сообраќајните знаци за максимално дозволената брзина на автопатот и „магистралата“ и секогаш да ја прилагодуваат брзината според условите на патот.

Засилени контролни активности за брзина во и надвор од населено место продолжуваат и во наредниот период, дотолку повеќе што пребрзото возење и годинава е најчестата причина за случените сообраќајни  несреќи, напоменуваат од СВР.

Од таму и со совет до возачите да не седнуваат зад волан без положен возачки испит, изморени или со непроверена техничка исправност на нивните возила.

„Претстои период на зголемена фрекфренција по патиштата на тетовско-гостиварското подрачје, со учество и на земјоделска механизација, мотоцикли, велосипеди и други возила, поради што неопходна е крајна внимателност, со напомена дека паричните глоби за пребрзо возење се движат од 45 до 400 евра во денарска вредност, а предвидено е и времено одземење на возачките дозволи од три месеци до една година.“, стои во соопштението.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!