fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар казнети 13 моторциклисти – возеле без дозвола, не носеле кациги…

Објавено

на

Вчера (15 април) во периодот од 12 до 18 часот, на подрачјето на СВР Тетово спроведена е акциска контрола на мотоцикли, при што биле санкционирани по 13 во Гостивар и во Тетово.

Од нив девет возеле без возачка дозвола и веднаш биле исклучени од сообраќај, а на сите прекршители им се изготвени соодветни поднесоци, информира СВР. Покрај ова, во акцијата откриени биле и 55 други видови прекршоци (Тетово-34 и Гостивар-21).

Со оглед дека сега е сезона на користењето мотоцикли, најмногу од младите, а често и малолетници, Секторот за внатрешни работи Тетово уште еднаш потсетува дека за да се управува ваков вид моторно возило потребна е соодветна дозвола. Во спротивно следува поднесок и парична казна.

Секторот за внатрешни работи Тетово апелира доследно да се почитуваат сообраќајните знаци, правила и прописи. На мотоциклистите им се советува, исто така, навреме да ги регистрираат нивните мотоцикли, да ја проверат техничката исправност на истите, и да бидат крајно внимателни кога се движат, посебно по пофрекфентните улици во Тетово и Гостивар.

„Доколку не се придржуваат на овие апели и укажувања, тие ќе се соочат со поднесоци и глоби кои, зависно од видот на прекршокот, се движат од  50 евра за неносење опрема до 500 евра во денарска противвредност, за нерегистриран мотоцикл.“, предупредува СВР.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!