Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар за 4 месеци пишани скоро 1.400 казни за брзо возење

Објавено

на

Во изминатите четири месеци од оваа година на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово изречени се вкупно 4146 мерки за неприлагодена брзина, односно за пречекорување на максимално дозволената брзина. Од нив 1.358 на подрачјето на Гостивар, а останатите на тетовското. Најголемиот број од овие мерки се однесувале на пречекорувањата на брзината на автопатот Гостивар – Тетово – Скопје и магистралниот пат Гостивар-Кичево, а дел од мерките и на околните регионални патишта.

На возачите-прекршители во овој период изготвени им се поднесоци и зависно од големината на пречекорувањето ќе се соочат со парични глоби кои за овој вид прекршок се движат од 45 до 400 евра. За оние кои позначително ја пречекориле брзината предвидена е и мерка времено одземање на возачките дозволи од три месеци до една година.

Секторот за внатрешни работи Тетово со уште едно потсетување на возачите да се придржуваат до сообраќајните знаци за ограничување на пропишаната брзина, посебно на автопатот и магистралата Гостивар-Кичево. Ова, дотолку повеќе што и годинава најчеста причина за досега случените сообраќајни несреќи на поширокото полошко подрачје е токму пребрзото возење.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 38 минути

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 1 час

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 2 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 3 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 3 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 7 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена