Поврзи се со нас

Гостивар

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Објавено

на

Во Ниќифорово во чест на славниот народен херој, Чеде Филиповски-Даме денес масовно и достоинствено беа одбележани 100 години од неговото раѓање. Настанот собра голем број на граѓани, жители на селото и околните места, луѓе од други градови во земјава, како и претставници на институции, личности од јавниот и политичкиот живот. Сите заедно му оддадоа почит на великанот на НОВ каква што заслужува, за својот придонес во извојувањето слобода за Македонија.

Делегации со претставници на семејството на херојот, државниот врв, институции, политички партии, Сојузот на борци, касарната во Кичево што го носи неговото име и институции положија букети цвеќе пред бистата и спомен чешмата.

Во обраќањето на манифестацијата претседателот на Македонија, Стево Пендаровски нагласи:

„Знаете дека името на вашето место (Ниќифорово) значи „победоносец“, реткост е името на едно населено место, толку доследно да ги изразува моралните вредности на неговите жители и да биде верен приказ на неговата историја. Нема посимболично место од ова кое дало толку многу борци за слобода. Се потсетуваме на најпознатиот и најголемиот од нив, Чеде Филиповски-Даме. Живеел само 21 година, а станал инспирација на цели генерации. Не смееме да ги заборавиме великаните на НОВ, и секогаш одново да се инспирираме од нивната борба и жртва за слобода , чувајќи го споменот на нив се потсетуваме и на вредностите неопходни да се изгради едно слободно и праведно општество“.

За животот, делото и карактерните црти што го краселе херојот од Ниќифорово, присутните се потсетија преку говор напишан од неговиот брат Ацо Филиповски. „По природа е правичен, сериозен и бунтовен, не трпи неправди се формирал во лик на борец кој целосно ќе се вклучи во работничката борба за менување на состојбите со непоколеблива посветеност. Успева да ги смири и консолидира состојбите и смело да тргнува напред. Со Чеде на чело израснаа нови активисти и комунисти од целиот мавровски крај. Уште во екот на борбата стана легенда на храброст, непрегор, омраза кон непријателот. Го напушти животот како херој на храброста“, беше наведено меѓу другото во говорот.

Исто така, беше прикажан и документарен филм со сведоштва и сеќавања за Чеде Филиповски-Даме од негови блиски, соработници, другари партизани.

Гостите на свеченоста имаа можност да ја посетат спомен собата посветена на херојот, во која се изложени ретки фотографии од него со семејството, блиските и соборците, книги со тематика од НОВ, плакети кои ги добивал, исечоци од весници како и негови лични предмети.

Настанот беше збогатен со културно-уметничка програма со настап на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ и Владо Глигоровски. Одбележувањето го организираше одбор граѓани од Ниќифорово.

Cede Filiposki 100 godini (15)
Cede Filiposki 100 godini (17)
DSC_9237
Cede Filiposki 100 godini (10)
Cede Filiposki 100 godini (11)
Cede Filiposki 100 godini (22)
nas
Cede Filiposki 100 godini (19)
Cede Filiposki 100 godini (13)
Cede Filiposki 100 godini (7)
Cede Filiposki 100 godini (21)
Cede Filiposki 100 godini (8)
Cede Filiposki 100 godini (20)
Cede Filiposki 100 godini (14)
Cede Filiposki 100 godini (18)
Cede Filiposki 100 godini (16)
Cede Filiposki 100 godini (23)
Cede Filiposki 100 godini (6)
Cede Filiposki 100 godini (4)
Cede Filiposki 100 godini (5)
Cede Filiposki 100 godini (12)
Cede Filiposki 100 godini (3)
Cede Filiposki 100 godini (9)
Cede Filiposki 100 godini (2)
Cede Filiposki 100 godini (15) Cede Filiposki 100 godini (17) DSC_9237 Cede Filiposki 100 godini (10) Cede Filiposki 100 godini (11) Cede Filiposki 100 godini (22) nas Cede Filiposki 100 godini (19) Cede Filiposki 100 godini (13) Cede Filiposki 100 godini (7) Cede Filiposki 100 godini (21) Cede Filiposki 100 godini (8) Cede Filiposki 100 godini (20) Cede Filiposki 100 godini (14) Cede Filiposki 100 godini (18) Cede Filiposki 100 godini (16) Cede Filiposki 100 godini (23) Cede Filiposki 100 godini (6) Cede Filiposki 100 godini (4) Cede Filiposki 100 godini (5) Cede Filiposki 100 godini (12) Cede Filiposki 100 godini (3) Cede Filiposki 100 godini (9) Cede Filiposki 100 godini (2)

 

Чеде Филиповски е роден во 1923 година во село Ниќифорово. Детството и основното училиште го завршува во родното село. Веднаш потоа, по традицијата на сите свои соселани, на 14 годишна возраст оди на печалба во Белград, бил голем вљубеник и во скијањето. По нападот на германската фашистичка авијација на Белград, Чеде се враќа во својот роден крај, каде веднаш се приклучува во подготовките за ослободување на земјата и е еден од организаторите на НОВ во Мавровско-гостиварскиот крај. Тогаш, по славниот илинденец Даме Груев започнува да го користи партизанското име – Даме. Бригадата на чие чело стоел и Даме редела победи во Грција, Албанија, во Македонија, Богомила, Кичево, Дебар, Кленоец, Пресека, Дебарца, Локов, Брждани, Буковик, Вруток, планина Голак и Стогово, повторното ослободување на Кичево и Дебар завршувајќи го својот победоносен сон со ослободувањето на својот крај – Гостивар. Член бил на КПЈ и на МК на КПЈ (1941), член на РК на КПЈ за Маврово и раководител на Воениот штаб (1942), Секретар на Околискиот комитет на КПМ (1943), заменик политички комесар во Мавровско-гостиварскиот НОПО, командант на баталјон и заменик-командант на бригада (1943), заменик-командант и командант на 48. (македонска) дивизија на НОВЈ (1944). Бил делегат на Првото заседание на АСНОМ, како претставник од гостиварскиот крај. На истото заседание на списокот со народни претставници на АСНОМ за членови на АВНОЈ под реден број 3 бил избран и Чеде Филиповски (работник од Гостивар). Станал потпретседател на Главниот одбор на НОМС и член на Централниот одбор на УСАОЈ. По Ослободувањето завршил виша воена академија во Белград.

Загинува на 22 години кај Радовиш на 26 јуни 1945 година во сообраќајна несреќа, при судар на неговиот мотоцикл со автомобил возејќи од Штип за Струмица. За народен херој прогласен е на Илинден 1949 година.

Слава му!

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 10 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 11 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 12 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 13 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 14 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 15 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 15 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 17 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 17 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена