Поврзи се со нас

Култура

Во петок во Гостивар изложба на фотографии и ракотворби од Александар Радически

Во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, во петок (20 декември) ќе биде отворена изложба на фотографии и ракотворби од гостиварецот Александар Радически. Љубителите на уметноста ќе имаат прилика да погледнат фотографии направени во земјава и други држави, како и украси од дрво и камен и декоративни слики од приодни материјали и камчиња. Сите тие се собрани во изложбен циклус, којшто уметникот го нарекува „Фокус“.

За делата на настанот ќе зборува ликовниот уметник и вајар Ратко Богданоски.

Александар Радически е роден 1986 година во Гостивар. Со фотографија се занимава од тинејџерска возраст и со своите фотографии учествувал на повеќе фестивали и групни изложби низ државата, а „Фокус“ е негова втора самостојна изложба. Последниве години пасија му стануваат и ракотворбите од природни материјали.

Изложбата во петок се реализира со поддршка на Министерството за култура, а ќе биде отворена во 18 часот.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!