fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Времен сообраќаен режим и безбедност во летната туристичка сезона, теми на состанокот на Локалниот совет за превенција на Маврово Ростуште

Објавено

на

Локалниот совет за превенција на општина Маврово и Ростуше одржа средба на која се дискутираше за актуелни прашања од јавниот ред и мир, сообраќајот и безбедноста на територијата на општината.

„На дневен ред на состанокот се најдоа точки за разгледување на безбедносната состојба во општината, мерките кои треба да се преземаат за справување со аномалиите кои би се случиле во текот на летната туристичка сезона, проблемите во сообраќајот како и јавниот ред и мир предизвикани од зголемениот број на граѓани во овој период од годината. Освен тоа, се дискутираше и за Одлуката за времено регулирање на режимот на сообраќајот во дел од населените места во општината, се` со цел да се олесни животот на сите наши граѓани“, информираат од општина Маврово Ростуше.

На состанокот своите мислења и ставови ги искажаа градоначалникот Медат Куртовски, кој претседава со Локалниот освет за превенција, претседателот на Советот на општината Алил Алили, командирите на полициските одделенија од Ростуше, Маврово, Жировница и Срезимир, командирот на противпожарна единица од Дебар, директори на јавни установи и претседатели на месни заедници.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!