fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Кои фирми ги добиле тендерите на општина Гостивар лани?

Објавено

на

Скоро половина од тендерите на општина Гостивар во 2017-та година ги добила една фирма. Станува збор за нафтената компанија „Пуцко петрол“ од Пласница, на која лани и припаднале 48,2% од општинските јавни набавки, со вкупна вредност од над 46 милиони денари. На второ место се наоѓа Друштвото за производство, трговија, транспорт и услуги Грени од Долна Бањица, кое преку јавни набавки добило 9 милиони 250 илјади денари, а на трето е фирмата Магнум Транс на која отпаѓаат 6,1% од тендерите со вредност од 5 милиони и 900 илјади денари.

Податоците ги објави Центарот за граѓански комуникации во Годишната база на податоци за јавните набавки на општините за 2017-та година.

Според истражувањето на Центарот, општина Гостивар лани издвоила над 96 милиони денари за јавни набавки, што е 8,7% од вкупниот лански општински буџет. Општината спровела 34 јавни набавки, а на нив потрошила 1.151 денар по жител.

Претходната, 2016-та година општината спровал 76 јавни набавки, издвоила околу 240 милиони денари од буџетот, а потрошила 2.870 денари по жител.

Базата на податоци за јавните набавки во општините Центарот за граѓански комуникации ја изработува според податоците преземени од Електронскиот систем за јавни набавки.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!