Поврзи се со нас

Занимливости

Врската меѓу музиката и карактерот: екстровертите го сакаат Ед Ширан, невротиците – Нирвана

Објавено

на

  Ново истражување, спроведено во повеќе од 50 земји, покажува дека музичките преференци обединуваат различни карактери од целиот свет.

  Тим од Универзитетот во Кембриџ покажува колку различни пејачи и песни им се допаѓаат на слични типови на луѓе ширум светот. На пример, песната „Shivers“ на Ед Ширан им се допаѓа на екстровертите, додека невротичните момци веројатно ќе се вљубат во “ Smells like Teen Spirit“ на Нирвана.

  Зборливите луѓе имаат тенденција во плеј листата да ја имаат „What’s Going On“ на Марвин Геј или „Shallow“ на Лејди Гага и Бредли Купер. Националните граници не можат да ги спречат отворените карактери да ја слушаат „Space Oddity“ од Дејвид Боуви или нешто од Нина Симон.

  Феноменот варира од Обединетото Кралство и САД до Аргентина, Индија, Данска или Јужна Африка. Без разлика каде живее совесен поединец, веројатно нема да ужива во Rage Against the Machine.

  Наодите се засноваат на повеќе од 350.000 учесници од повеќе од 50 земји и шест континенти, според „Стади Фајндс“ (Study Finds).

  – Бевме изненадени од тоа колку од овие обрасци меѓу музиката и карактерот на личноста се повторуваат низ целиот свет, истакна главниот автор д-р Дејвид Гринберг во соопштение од Универзитетот.

  Психологот и музичар верува дека вистинската песна може да помогне да се надминат социјалните поделби и дека музиката има неискористени терапевтски придобивки.

  – Луѓето можеби се разделени со географски, јазични и културни разлики, но ако интроверт во еден дел од светот ја сака истата музика како и интровертите на друго место, тоа сугерира дека музиката може да биде многу моќен мост, рече тој. „Музиката им помага на луѓето да се разберат меѓусебно и да најдат заеднички јазик.

  Студијата е прва која ги поврзува особините на личноста со музичките стилови, предвидувајќи дека екстровертноста ја храни современата весела, денс музика. Истражувачите ја дефинираат оваа карактеристика како потрага по возбуда, дружељубивост и позитивни емоции.

  Совесноста – која претпочита ред и послушност – изненадувачки сака агресивни, бунтовни теми.

  Врската помеѓу екстровертноста и современата музика е најсилна околу екваторот, особено во Централна и Јужна Америка. Ова може да се должи на фактот дека луѓето каде е потопла климата се поединци кои реагираат на ритмичка, танцова музика.

  Д-р Гринберг, кој живее во Ерусалим, веќе ја користи музиката како мост за работа со Израелците и Палестинците. Тој неодамна одржа предавање во кое го прошири опсегот на начини на кои музиката може да ги поврзе луѓето и културите.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 56 минути

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 3 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 5 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 7 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 8 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 8 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 9 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 11 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 12 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 13 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 14 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена