Поврзи се со нас

Македонија

Почна второто полугодие, наставата се одвива со физичко присуство

Објавено

на

По едномесечниот продолжен зимски распуст, околу 255 илјади ученици во земјава денеска се враќаат во училишните клупи за второто полугодие од учебната 2021/2022 година. Поради влошената епидемилошката состојба и проценката дека Македонија се наоѓа на врвот од  КОВИД-заразата, наставата не почна на 20 јануари и беше одложена за десетина дена по препорака на Главниот координативен кризен штаб и со одлука на Владата.

И покрај пролонгираниот почеток, учебната 2021/2022 ќе заврши во редовниот термин – 10 јуни 2022 и за таа цел Владата на седница веќе го утврди бројот на наставни денови во вонредни околности. Во сите училишта (основни и средни) се утврдени 172 наставни денови, освен за средношколците во завршна година за кои се утврдени 158 поради нивните обврски за државната матура и  полагањето на двата екстерни  испита закажани за 4 и 13 јуни.

Во училиштата на територијата на Општина Гостивар второто полугодие започна за околу 9.400 основци и средношколци.

Училиштата треба да го организираат работењето и наставата согласно протоколите за заштита од коронавирус.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Filloi gjysëmvjetori i dytë, mësimi zhvillohet me prezencë fizike

Објавено

на

Pas pushimeve të zgjatura njëmujore dimërore, rreth 255 mijë nxënës në vend sot kthehen në shkollë për gjysmëvjetorin e dytë të vitit shkollor 2021/2022. Për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike dhe vlerësimit se Maqedonia është në krye të infeksionit KOVID, mësimi nuk ka filluar më 20 janar dhe është shtyrë për dhjetë ditë me rekomandim të Shtabit të Përgjithshëm Koordinues të Krizave dhe vendim të Qeverisë.

Përkundër fillimit të zgjatur, viti shkollor 2021/2022 do të përfundojë në afatin e rregullt – 10 qershor 2022 dhe për këtë Qeveria në një seancë tashmë ka përcaktuar numrin e ditëve mësimore në rrethana emergjente. Në të gjitha shkollat ​​(fillore dhe të mesme) janë përcaktuar 172 ditë mësimi, me përjashtim të gjimnazistëve të vitit të fundit për të cilët janë përcaktuar 158 për shkak të detyrimeve për maturën shtetërore dhe dhënies së dy provimeve eksterne të planifikuara në datat 4 dhe 13 qershor.

Në shkollat ​​në territorin e Komunës së Gostivarit ka filluar gjysmëvjetori i dytë për rreth 9.400 nxënës të shkollave fillore dhe të mesme.

Shkollat ​​duhet të organizojnë punën dhe mësimdhënien në përputhje me protokollet e mbrojtjes nga koronavirusi.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена