fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Зачука ново срце кај младо момче, извршена втора трансплантација на срце во земјава

Објавено

на

На Клиниката за кардиохирургија во Скопје ноќеска се изврши втората трансплантација на срце во историјата на нашата земја. Во 3 часот и 33 минути утринава кај 22-годишно момче зачука ново, донирано срце.

„Честитки до сите колеги и благодарност до целиот тим кој во текот на целата вечер неуморно работеше! Ова е огромен успех на македонското здравство, кој немаше да биде возможен без согласноста за донирање органи од семејството на младата пациентка која прерано го загуби животот. Горд сум на моите колеги!“, соопшти утрово министерот за здравство Венко Филипче.

Претходно, министерот информираше дека починала млада девојка, на која не можел да ѝ се спаси животот, семејството дало согласност за донирање на органите и дека освен срцето ќе бидат трансплантирани и бубрезите. Првата успешна трансплантација на срце во Македонија беше извршена лани.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!