Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 11/01/2019 | 11:59

Започна 26-тото СП во ракомет – Македонија отвара денес од 15.30 против Јапонија

Вчера свечено беше отворено 26-тото Светско ракометно првенство, кое се одржува во Германија и Данска.

Македонската репрезеентација е во групата Б со селекциите на Хрватска, Јапонија, Бахреин, Шпанија, Исланд. Нашите ракометари денеска ја започнуваат борбата за што повисок пласман. Од 15 и 30 во „Олимпија Хала“ во Минхен, го играат првиот натпревар против селекцијата на Јапонија.

Селекторот Раул Гонзалес отпатува на овој Мундијал со како никогаш досега подмладен тим, верувајќи во квалитетите на „Ел командате“ ова е тимот на Македонија на кој мора да му се даде поддршка.

За натпреварот со Јапонија Гонзалес ќе излезе со овие шестнаесетмина: Борко Ристовски, Никола Митревски, Дејан Манасков, Филип Талески, Филип Лазаров, Филип Кузмановски, Филип Чурлевски, Горан Крстевски, Мартин Серфаимов, Кире Лазаров, Мартин Поповски, Гоце Георгиевски, Жарко Пешевски, Стојанче Стоилов, Марио Танкоски и Велко Маркоски.

Селекцијата на Македонија никогаш до сега не загубила од екипа која доаѓа од Азија.

 

 

Напишете коментар