Поврзи се со нас

Гостивар

Заштита од коронавирус – Препораки за здрави училишта

Објавено

на

  Следењето на основните принципи може да помогне во одржувањето на безбедноста на учениците, наставниците и вработените во училиште и да помогне во запирање на ширењето на COVID-19. Институтот за јавно здравје ги дава следните препораки за здрави училишта:

  • Болни ученици, наставници и друг персонал не треба да доаѓаат на училиште.
  • Училиштата треба да спроведуваат редовно миење на рацете со безбедна вода и сапун, алкохол / средство за дезинфекција на рацете или раствор на хлор и минимум, дневна дезинфекција и чистење на училишните површини.
  • Училиштата треба да обезбедат вода, санитација и уреди за управување со отпад и да ги следат процедурите за чистење и деконтаминација на животната средина.
  • Училиштата треба да промовираат социјално дистанцирање (термин што се применува на одредени активности што се преземаат за да се забави ширењето на многу заразна болест, вклучително и ограничување на големи групи луѓе кои се здружуваат).

  Обезбедете безбедно работење во училиште

  Ажурирајте ги или развијте училишни планови за итни случаи и вонредни состојби. Работете со службени лица за да се гарантира дека училиштата не се користат како засолништа, единици за третман, итн. Размислете за откажување на настани / состаноци во заедницата што обично се случуваат во училишните простории, засновани на ризик.

  Зајакнување на честото миење раце и санитација и набавка на потребните материјали. Подгответе и одржувајте објекти за миење на рацете со вода и сапун, и ако е можно, ставете марамчиња за чистење на рацете врз основа на алкохол (средства за дезинфекција на рацете) во секоја училница, на влезовите и излезите, и во близина на трпезариите и тоалетите.

  Исчистете ги и дезинфицирајте ги училишните згради, училниците и особено водата и санитарните јазли барем еднаш на ден, особено површините што ги допираат многу луѓе (огради, маси за ручек, спортска опрема, рачки на вратите и прозорците, играчки, помагала за учење итн.)

  Спроведување на практики за социјално дистанцирање што може да вклучува:

  • Одржување дистанца при почеток и крај на училишниот ден.
  • Откажување собири, спортски игри и други настани што создаваат преполни услови.
  • Кога е можно, создадете простор за детските работни маси да бидат оддалечени најмалку еден метар.
  • Научете и моделирајте создавање простор и избегнувајте непотребно допирање.

  Воспоставете процедури доколку децата или вработените не се чуствуваат добро

  Планирајте однапред со локалните здравствени власти, училишниот здравствен персонал и ажурирајте ги списоците за контакти во итни случаи. Обезбедете постапка за одделување на болни деца и персонал од оние кои се добро – без создавање стигма – и процес за информирање на родителите / старателите и консултации со давателите на здравствени услуги / здравствените власти каде што е можно. Учениците / персоналот можеби ќе треба да бидат упатени директно во здравствена установа, во зависност од ситуацијата / контекстот или да бидат испратени дома. Споделете ги постапките со вработените, родителите и учениците пред време.

  Прилагодете ги училишните политики каде што е соодветно

  Развијте флексибилна политика за присуство и боледувања што ги охрабруваат децата и вработените да останат дома кога се болни или кога се грижат за болни членови на семејството. Обесхрабувајте ја употребата на награди и стимулации за совршено присуство. Идентификувајте ги критичните функции и позиции на работното место и планирајте алтернативно покритие од страна на персонал унакрсно обучен. Планирајте за можни академски промени во календарот, особено во врска со паузите и испитите.

  Следете го посетувањето на училиште

  Спроведете системи за следење на отсуства од училишта за следење на отсуството на ученици и вработени и споредување со вообичаените модели на отсуства во училиштето. Алармирајте ги локалните здравствени власти за големо зголемување на отсуството на деца и вработени поради респираторни заболувања.

  ЧЕК-ЛИСТА ЗА УЧИЛИШНИ АДМИНИСТРАТОРИ, НАСТАВНИЦИ И ПЕРСОНАЛ 
  1. Промовирајте и демонстрирајте редовно миење на рацете и позитивно однесување во хигиената и следете го нивното внесување. Обезбедете соодветни, чисти и одделни тоалети за девојчиња и момчиња

   

  • Осигурете се да има сапун и безбедна вода во објектите за миење раце соодветни на возраста

   

  • Поттикнете често и темелно миење (најмалку 20 секунди)

   

  • Ставете средства за дезинфекција на рацете во тоалети, училници, сали и во близина на излези каде што е можно

   

  • Обезбедете соодветни, чисти и одделни тоалети или тоалети за девојчиња и момчиња

   

  1. Исчистете ги и дезинфицирајте ги училишните згради, училниците и особено објектите за вода и санитарните јазли барем еднаш дневно, особено површините што ги допираат многу луѓе (огради, маси за ручек, спортска опрема, рачки на вратите и прозорците, играчки, помагала за учење и учење) итн.)

   

  • Користете натриум хипохлорит на 0,5% (еквивалентно 5000 ppm) за дезинфекција на површини и 70% етил алкохол за дезинфекција на мали предмети и обезбедете соодветна опрема за хигиеничарите

   

  1. Зголемете го протокот на воздух и вентилацијата каде што дозволува климата (отворете ги прозорците, користете клима каде што е достапно, итн.)

   

  1. Објавувајте знаци кои поттикнуваат добра практика на хигиена на рацете и респираторните органи

   

  1. Осигурете се дека ѓубрето се отстранува секој ден и се отстранува безбедно

  Извор: Институт за јавно здравје

  Сподели на:
  1 Коментар

  1 Коментар

   Leave a Reply

   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement

   Анкета:

   Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

   Advertisement
   Advertisement
   Гостиварпред 10 часа

   Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

   Гостиварпред 11 часа

   411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

   Вестипред 13 часа

   Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

   Гостиварпред 15 часа

   Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

   Македонијапред 15 часа

   ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

   Гостиварпред 16 часа

   25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

   Што, како, каде?!пред 18 часа

   Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

   Гостиварпред 18 часа

   Викенд временска прогноза

   Што, како, каде?!пред 19 часа

   Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

   Вестипред 20 часа

   Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

   Македонијапред 1 ден

   Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

   Здравје и убавинапред 1 ден

   Кога треба да се запре со тренингот?

   Македонијапред 1 ден

   Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

   Вестипред 7 дена

   КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

   Гостиварпред 2 недели

   Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

   Гостиварпред 4 дена

   Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

   Гостиварпред 1 недела

   Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

   Гостиварпред 2 недели

   Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

   Гостиварпред 2 недели

   Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

   Гостиварпред 2 недели

   Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

   Македонијапред 1 недела

   Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

   Културапред 2 недели

   Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

   Што, како, каде?!пред 2 недели

   Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

   Што, како, каде?!пред 2 недели

   Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

   Спортпред 2 месеци

   КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

   Спортпред 5 месеци

   ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

   Гостиварпред 5 месеци

   Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

   Гостиварпред 5 месеци

   Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

   Гостиварпред 5 месеци

   Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

   Гостиварпред 6 месеци

   Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

   Гостиварпред 8 месеци

   На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

   Гостиварпред 9 месеци

   Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

   Гостиварпред 1 година

   ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

   Спортпред 1 година

   Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

   Отворени работни места во Полог:

   Популарно изминативе 100 дена

   error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!