fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Засилени контроли во Гостивар за носење маски во автомобили, комбиња, автобуси…

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово неделава значително ги засили контролните активности кои се однесуваат на користење заштита на лицето во возила, патнички, комбиња и автобуси, а кои континуирано се реализираат неколку месеци наназад. На сите кои не ја почитуваат, односно не се придржуваат на владината Уредба со која се регулира задолжителното носење на заштита на лицето, на начин и место утврдени со истата, им се изготвуваат поднесоци.

Од стапувањето во сила на оваа Уредба, изговени се вкупно 5.276 поднесоци за некористење заштита, од кои 3.676 на тетовското и 1.600 на поширокото гостиварско подрачје.

„Секторот за внатрешни работи Тетово им укажува на возачите и другиот работен персонал во комбиња или автобуси стрикно да се придржуваат на Уредбата за која станува збор и да не превезуваат лица без заштитни маски, но и повеќе од максимално дозволениот број на патници. Зашто, во спротивно возилата ќе бидат исклучувани од сообраќај и ќе им се изготват поднесоци, не само на физички, туку и на правните лица.“, соопшти портпаролот на СВР, Марјан Јосифоски.

Сподели:
1 Коментар

1 Коментар

  1. Antoaneta

    18/09/2020 во 00:54

    A zoshto drzhavata ne gi deli besplatno? kako mozhe da prisiluva nekoj da nosi maska. Krshi ustav so toa. (sloboda na dvizenje) – Drugo e ako ja podari!

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!