Поврзи се со нас

Вести

Завршница на најнеобичната сезона во Лигата на шампионите

Објавено

на

Откако на 4-ти септември во 1955-та година, по иницијатива на тогашниот уредник на францускиот магазин “L`Ekipa“ Габриел Аноа, фудбалска Европа започна да ги собира шампионите во своите земји во едно европско натпреварување, тогаш како Куп на шампиони, а подоцна како Лига на шампиони, вечерва ќе бидеме сведоци на завршницата на можеби најнеобичната сезона во најквалитетното европско фудбалско клубско натпреварување.

Париз Сент Жермен, еден од финански најмоќните клубови во Европа, кој никогаш го нема кренато трофејот од Лигата на шампионите, наспроти себе ќе ја има германската машинерија Баерн Минхен. Клубот, кој како петкратен европски шампион, покрај Реал Мадрид, Ајакс, Ливерпул и Милан во своите ветрини го има оргиналниот трофеј од Лигата на Шампионите, кој пак останува во трајна сопственост на клубот кој пет пати или три пати по ред ја освоил Лигата на европските шампиони.

Оваа сезона ќе остане запаметена по тоа што беше прекината поради пандемијата. Поради тоа, беше одлучено продолжението да биде одиграно во вид на завршен турнир во еден град Лисабон, без присуство на публика како дел од мерките за заштита од Ковид 19. Завршница која, покрај ова ќе ја паметиме по дебаклот на Барселона од вечерашниот финалист Баерн (8:2), по пресвртот во последните минути на ПСЖ против одличната Аталанта и елиминацијата во четвртфиналето на еден од главните фаворити за освојување на трофејот Манчестер сити од француски Лион.

Вечерва, на еден од најголемите фудбалски настани на планетава, едно од најголемите финалиња, ќе недостасува вообичаениот декор од навивачите, нивната безрезервна поддршка и фудбалска атмосфера која ја создаваат на стадионот и надвор од него.

Нам не ни преостанува ништо друго освен вечерва од 21:00 часот да уживаме во најдобриот европски фудбал, финалето од Лигата на шампионите и дуелот помеѓу ПСЖ и Баерн Минхен преку малите екрани.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 2 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 3 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 4 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 5 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 6 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 18 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 19 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 21 час

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена