fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

1 новозаразен и 1 оздравен од корона во Гостивар – ќе дочекаме ли колективен имунитет?

Објавено

на

Министерството за здравство денес потврди 152 нови случаи на ковид во земјава. Од нив најмногу во Скопје (58) , Кочани (18), Струмица (14), Струга и Гевгелија со по 6, Тетово и Команово со по 5. Регионот на Гостивар е евидентиран со 1 новозаразен и еден оздравен пациент. 

Меѓуопштинскиот кризен штаб за општините Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше кој претходно одржуваше редовни неделни состаноци за состојбата со ковид,  веќе не заседава. Според градоначалникот Арбен Таравари, кој е и претседател на Кризниот штаб во ваква ситуација, стратегии не помагаат, туку само зголемена внимателност и колективен имунитет.

„Состојбата со ковид е хаос во целата земја. Сето тоа почна со изборите и би кажал дека е поради Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство. Ова почна и нема веќе запирање. Мора да бидеме многу внимателни, да носиме маски, одржуваме дистанца и лична и колективна хигиена. Друго нема што да се прави, ние како локална власт и немаме некои ингенерции во однос на справувањето со вирусот. Одржувавме состаноци на Кризен штаб, тогаш кога можеше да се делува превентивно. Сега со ваква распространетост на вирусот, би било демагогија и хипокризија да држиме состаноци. Стратегии се прават кога бројките се мали, вака останува да внимаваме и да градиме колективен имунитет“, изјави градоначалникот. 

Од повторното отворање на градинките во Гостивар до сега, работата тече непречено со почитување на протоколите и без ниеден случај на заразен. Што се однесува до училиштата, се уште се чека на конечната одлука на Владата – во кои објекти ќе се дозволи настава со физичко присуство.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!