Поврзи се со нас

Музика

10 години без Тоше Проески

Објавено

на

Никогаш непреболената наша македонска ѕвезда со завидни вокални способности, човекот кој го паметиме само по неговата добрина, хуманост и скромност, Тоше Проески, не напушти на денешен ден пред точно 10 години.

Човекот кој беше миленик на сите генерации не само во нашата земја туку и низ целиот Балкан сите ќе го паметиме по песните кои ги соединуваа луѓето, ширеа љубов и кои оставија голем белег.

Тоше на 16 октомври трагично настрада во својата 26 година од животот, во сообраќајна несреќа на автопатот Загреб – Липовац, во Хрватска. Пејачот спиеше во џип кој беше управуван од возачот Горѓи Горѓиевски кога удари во шлепер кој се наоѓаше пред него.

Проески беше еден од ретките музичари на просториите на поранешна Југославија кој имаше завршено музичка академија. Студираше соло пеење на академијата во Скопје како еден од најдобрите студенти во својата генерација, а својот прекрасен вокал продолжи да го усовршува во Њујорк, кај познатиот професор по пеење Вилијам Реј, кој го подучувал и Лучијано Павароти.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена