Поврзи се со нас

Гостивар

154 проекти кои ќе добијат пари од Министерство за „Нов културен бран“

Министерството за култура на својата веб-страницата ги објави резултатите од конкурсот за манифестацијата „Нов културен бран“. На конкурсот пристигнале 456 пријави, а одобрени се 154 проекти: самостојни и групни изложби, солистички, камерни, симфониски и фолклорни концерти, рок- и џез-концерти, театарски претстави, филмски проекции и други активности.
Пристигнатите пријави ги разгледувала комисијата во состав: Исмет Рамадани, претседател и Самет Џенап и Ирена Стериовска, членови.
„Во согласност со конкурсот, предност имаа мали мобилни проекти кои како активност се планирани во помалку развиени региони според развојниот и економско-социјалниот индекс, чија реализација е со соработка меѓу здруженија и поединци од невладиниот сектор, а во нив се вклучени уметници од домашната сцена. Министерството за култура се потруди да обезбеди „култура до сите и за сите“, и тоа со рамномерна географска застапеност на културата во сите плански региони.“, соопшти Министерството за култура.
Проектите треба да се реализираат до 15 ноември. Целосната табела со резултати може да ја најдете на веб страницата на Министерството за култура.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!