Поврзи се со нас

Занимливости

75% од човечкиот мозок е составен од вода

Објавено

на

  Сѐ уште има многу мистерии за човечкиот мозок, но истражувачите имаат откриено голем број интересни факти за тоа како тој работи. Еве неколку факти за подобро разбирање на работата на нашиот мозок.

  Нашиот мозок е потежок отколку што можете да помислите

  Просечниот возрасен човечки мозок тежи приближно 1,4 килограми и има тенденција да биде поголем кај мажите отколку кај жените.

  Мозокот е претежно вода

  Човечкиот мозок е составен од приближно 75 проценти вода, како и маснотии и протеини.

  Расте најверојатно од детството до зрелоста

  Просечната тежина на мозокот на новороденче е околу 300 – 400 грама. Тоа значи дека расте до четири пати повеќе од неговата оригинална големина од детството до зрелоста.

  Составен е од милијарда неврони

  Најновите проценки сугерираат дека просечниот мозок на возрасни содржи приближно 86 милијарди нервни клетки, исто така наречени неврони. Невроните се гласници на нашиот мозок, носат информации и комуницираат со нашите сетилни органи, мускулите и едни со други.

  Може да формира нови клетки, дури и во зрелоста

  Мозокот продолжува да формира нови врски помеѓу невроните во текот на целиот наш живот.

  Потребно е многу енергија за функционирање

  И покрај тоа што претставува само околу 2% од вкупната тежина на организмот, мозокот бара околу 20% од кислородот во телото и 25% од телесната глукоза.

  Нашите мозоци стануваат се помали со текот на годините

  Просечната големина на човечкиот мозок изнесува 15 центиметри.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Спортпред 9 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 9 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 10 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 13 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 13 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 15 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 16 часа

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 17 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 18 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 19 часа

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 1 ден

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 1 ден

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Гостиварпред 1 ден

  Шабани: Наставниците сами треба да се пријават за вакцина, ние не можеме да ги натераме

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 6 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 5 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!